Galera – superszybki komputer w Polsce

Galera – superszybki komputer w Polsce

przez -
5 2853

Najpotężniejszy superkomputer w Europie środkowo – wschodniej znajduje się w Gdańsku. Galera – pod taką nazwą kryje się maszyna wyposażona w 1344 procesory (łącznie 5375 rdzeni) Intel Xeon Quad-Core o taktowaniu 2.33GHz. Superkomputer posiada 5 TB pamięci operacyjnej, a jego dyski pozwalają zapisać ponad 100 TB danych.

Podczas uruchamiania najnowszego nabytku, CI TASK zaproszono specjalnych gości, między innymi prezydenta Lecha Wałęsę oraz prezesa firmy Intel Paula Otellini. Cała konstrukcja ma długość 17 metrów i waży 7 ton. Aby komputer nie przegrzał się, jego temperatury strzeże ponad 2000 wentylatorów. Cena superkomputera wynosi 7 milionów złotych. Oczywiście systemem operacyjnym zastosowanym na tej maszynie jest Linux, jak by mogło być inaczej.

Dzięki „Galerze” moc obliczeniowa CI TASK wzrosła 20 razy. Klaster jest 4400 razy silniejszy niż komputer IBM Deep Blue, który w 1997 r. wygrał szachowy pojedynek z Garri Kasparowem.

5 Komentarze

  1. Oczywiście systemem operacyjnym zastosowanym na tej maszynie jest Linux, jak by mogło być inaczej

    Może warto by było dodać, że owym systemem jest Debian :] Odziwo, nie wzięli Gentoo, ani Slackware. Widać, musieli testować wszystkie dystrybucje i uznali, że ta akurat jest najlepsza. Ewentualnie ściągnęli z Filipin, gdzie stacja meteorologiczna również wyposażyła swoje nowe zabawki w Debiana.

    Chciałbym kiedyś popracować przez chwilę na tej maszynie :]

  2. […] Obecnie system stara się wspierać, jak najwięcej dostępnego sprzętu, współpracując z wieloma producentami. Dzięki solidnie przetestowanemu oprogramowaniu użytkownicy mogą być pewni, iż ich system będzie stabilny. Potwierdzają to zastosowania Debiana w obliczeniach komputerowych i inżynieryjnych, jak również nasza rodzima supermaszyna Galera. […]

Odpowiedz