Gawk 4.0

Gawk 4.0

przez -
7 311
Open Source

Wydano kolejną wersję Gawk – wolnej implementacji interpretowanego języka programowania AWK, którego główną funkcją jest wyszukiwanie i przetwarzanie wzorców w plikach lub strumieniach danych. w znacznym stopniu wykorzystuje tablice asocjacyjne, stringi i wyrażenia regularne. Nazwa języka pochodzi od pierwszych liter nazwisk jego autorów Alfreda V. Aho, Petera Weinbergera i Briana Kernighana i czasami jest zapisywana małymi literami oraz odczytywana jako jedno słowo awk.

Nowa wersja prezentuje kilka nowych funkcji dla użytkowników końcowych wraz z odnowione wewnętrzne. Pojawiło się sporo zmian dotyczących argumentów w niektórych funkcjach. Dodano nową opcję sandbox, wsparcie dla nieliniowych wywołań funkcji, switch i case są teraz domyślnie włączone, wsparcie dla IPv6. Zwiększono wydajność dzięki zmianom wewnętrznego kodu bajtowego. Zaimplementowano tablice w tablicach i oczyszczono kod.

Więcej zmian na stronie gnu.org.

 • Bastian

  No prosze. Jak widać awk cały czas jest rozwijany, pomimo, że jest to już stary wynalazek. Ja bardzo go lubie, używam na codzień, i uważąm, że stanowi wspaniałe uzupełnienie basha (z którym zresztą dobrze się integruje) Jedna rzecz mnie zastanawia.. o co chodzi ze wsparciem IPv6 w awku??

  • Z tym IPv6 pewnie chodzi o filtrowanie niektórych adresów IP z tego nowego standardu. Być może starsza wersja nie miała czegoś :) Polecam jednak poczytać na oficjalnej stronie pełny manual :]

  • Bastian

   Heh, już dawno przeczytałem cału (świetny zresztą) handbook awka

 • Greg

  Na Linuksie korzystam z polecenia awk. To jest ten gawk?

  • Van

   A wpisz

   man awk.

  • Bastian

   GNU awk. Najpopularniejsza implementacja awka na linuksach. W debianie domyślnie np. instalowany jest mawk (Mike's awk) ale nie lubie go bo dla przykładu 100 linijkowiec dobrze działający pod gawk, przy mawk robi dziwne rzeczy.

  • o_O

   Ja na Debianie (Wheezy) mam gawka, a nie pamiętam, żebym coś z tym zmieniał.