Gawk 4.0

Gawk 4.0

  przez -
  7 252
  Open Source
  Wydano kolejną wersję Gawk – wolnej implementacji interpretowanego języka programowania AWK, którego główną funkcją jest wyszukiwanie i przetwarzanie wzorców w plikach lub strumieniach danych. w znacznym stopniu wykorzystuje tablice asocjacyjne, stringi i wyrażenia regularne. Nazwa języka pochodzi od pierwszych liter nazwisk jego autorów Alfreda V. Aho, Petera Weinbergera i Briana Kernighana i czasami jest zapisywana małymi literami oraz odczytywana jako jedno słowo awk.

  Nowa wersja prezentuje kilka nowych funkcji dla użytkowników końcowych wraz z odnowione wewnętrzne. Pojawiło się sporo zmian dotyczących argumentów w niektórych funkcjach. Dodano nową opcję sandbox, wsparcie dla nieliniowych wywołań funkcji, switch i case są teraz domyślnie włączone, wsparcie dla IPv6. Zwiększono wydajność dzięki zmianom wewnętrznego kodu bajtowego. Zaimplementowano tablice w tablicach i oczyszczono kod.

  Więcej zmian na stronie gnu.org.

  Podobne artykuły

  Open Source

  przez -
  0 310
  • Bastian

   No prosze. Jak widać awk cały czas jest rozwijany, pomimo, że jest to już stary wynalazek. Ja bardzo go lubie, używam na codzień, i uważąm, że stanowi wspaniałe uzupełnienie basha (z którym zresztą dobrze się integruje) Jedna rzecz mnie zastanawia.. o co chodzi ze wsparciem IPv6 w awku??

   • Z tym IPv6 pewnie chodzi o filtrowanie niektórych adresów IP z tego nowego standardu. Być może starsza wersja nie miała czegoś :) Polecam jednak poczytać na oficjalnej stronie pełny manual :]

   • Bastian

    Heh, już dawno przeczytałem cału (świetny zresztą) handbook awka

  • Greg

   Na Linuksie korzystam z polecenia awk. To jest ten gawk?

   • Van

    A wpisz

    man awk.

   • Bastian

    GNU awk. Najpopularniejsza implementacja awka na linuksach. W debianie domyślnie np. instalowany jest mawk (Mike's awk) ale nie lubie go bo dla przykładu 100 linijkowiec dobrze działający pod gawk, przy mawk robi dziwne rzeczy.

   • o_O

    Ja na Debianie (Wheezy) mam gawka, a nie pamiętam, żebym coś z tym zmieniał.