GIMP 2.7.3

GIMP 2.7.3

przez -
1 1294
GIMP

Zespół odpowiedzialny za rozwój GIMPa – aplikacji do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej, ogłosił wydanie trzeciej aktualizacji do linii 2.7.x. Najważniejszą zmianą jest dodanie trybu jednego okna całego interfejsu, która to funkcja była tak długo wyczekiwana przez wiele osób.

Jak widzimy na załączonym obrazku, narzędzia i menu warstw są ułożone równolegle po obu stronach edytowanego obrazka, zamiast poprzedniego widoku dwóch niezależnych okien. Warto przy tym zaznaczyć, iż trzeba tą funkcję włączyć ręcznie po przez Okna -> Tryb Pojedynczego Okna.

Reszta zmian dotyczy prac nad zarządzaniem sesją i nowy hybrydowy widżet spinbutton / scale, który zajmuje mniej miejsca. Nowe narzędzia pomocy zostały dodane do Opcji Narzędzi.

Seria 2.7.x jest typowo rozwojowa i za jakiś czas przekształci się w GIMPa 2.8, który będzie mógł być używany w pełni produkcyjnie. Wstępny termin wydania zaplanowany jest na koniec listopada tego roku.

Przy okazji warto zapoznać się z ciekawym pluginem do GIMPa o nazwie Resynthesizer 1.0. Jest to wtyczka, która powstała ponad 8 lat temu. Już wtedy potrafiła robić takie same rzeczy jak dziś wychwalany Content-Aware Fill w Photoshopie.