GNOME 3.4

GNOME 3.4

przez -
18 1899
GNOME 3.4 (slider)

Wydane zostało środowisko graficzne GNOME 3.4, które udostępnia sporo poprawek oraz różnego rodzaju ulepszeń. Nowe GNOME jest wydawane co sześć miesięcy. Od ostatniej wersji GNOME 3.2, około 1275 osób dokonało mniej więcej 41000 zmian w środowisku GNOME. W tym cyklu wydawniczym mocno skupiono się na programach użytkownika. Wydanie to zawiera także GTK+ 3.4, Clutter 1.10 i Glib 2.32.

GNOME 3.4 - pulpit

GNOME 3.4 - Rhythmbox i Empathy

GNOME 3.4 - Programy

GNOME 3.4 - Data i Godzina

Dokumenty, to nowy program który umożliwia łatwe przeglądanie, organizowanie i wyszukiwanie dokumentów. Odświeżono interfejs użytkownika i dodano możliwość tworzenia kolekcji dokumentów, oraz obsługę drukowania. Aktualizację otrzymał także Menedżer Kontaktów, w którym główna lista razem z układem informacji o kontaktach została udoskonalona. Dodano sporo nowych funkcji, w tym powiązywanie sugestii i nowy wybór awatara.

Przeglądarka internetowa Epiphany, została przemianowana na Web. Dodano nowy interfejs użytkownika z przeprojektowanym paskiem narzędziowym i “super menu”. Ulepszono wydajność i przeglądanie historii.

GNOME 3.4 - Web

Spore zmiany zaszły w Narzędziu do obsługi dysków, który nazywa się teraz Disks. Został on całkowicie przeprojektowany, lepiej integrując się ze środowiskiem GNOME. Niestety, ale usunięto kilka funkcji, m.in. Mapowanie Urządzeń/LVM2 i MD-RAID wyświetlają tylko informacje o nich. Natomiast autorzy dodali możliwość dodawania i modyfikacji wpisów w /etc/fstab i /etc/crypttab files, odzyskiwanie obrazów oraz tworzenie obrazów dysków.

GNOME 3.4 - Disks

W Aktywnościach nie zaszło wiele zmian w wyglądzie, dodano natomiast możliwość wyszukiwania dokumentów i plików.

GNOME 3.4 - Aktywności GNOME 3.4 - wyszukiwanie dokumentów

Dużą nowością jest Menu Programu, które rozwija się po najechaniu Ikony Nazwy Programu tuż obok Przycisku Aktywności. Są w nim opcje programu, zakładki, historia itp. Aktualnie korzystają z niego liczne programy, jak Web, Kontakty i Dokumenty.

GNOME 3.4 - Web - super menu

Zaktualizowano Ustawienia Systemowe, Menu Systemowe oraz Uniwersalny Punkt Dostępu. Dwa ostatnie pozwalają na robienie zmian, bezpośrednio z rozwijanego menu.

GNOME 3.4 - Ustawienia systemowe i Menu Systemowe GNOME 3.4 - Uniwersalny Punkt Dostępu

W Menu Systemowym, które znajduje się pod nazwą zalogowanego aktualnie użytkownika dodano opcję Dodawania Kont Sieciowych, w tym XMPP, Windows Live Messenger, czy Facebook.

GNOME 3.4 - Konta sieciowe

Bardzo ciekawą nowością są tzw. Boxes, które służą do uruchamiania maszyn wirtualnych lub zdalnego łączenia się z innymi maszynami. Do działania jest wykorzystywany Qemu, libvirt-glib, libosinfo, gudev, vala, gtk+, clutter-gtk.

GNOME 3.4 - Boxes

Reszta zmian:

 • Animowana tapeta, która zmienia się w zależności od pory dnia (tylko domyślny motyw)
 • Płynne przewijanie
 • Mniejsze i smuklejsze paski przewijania
 • Lepsze wsparcie dla Waylanda
 • Nowe ustawienia powiększania
 • Lepszy tryb wysokiego kontrastu
 • Ulepszona integracja z programem Orca
 • Menedżer plików Nautilus zawiera teraz funkcję Cofnij, która umożliwia przywracanie wprowadzonych zmian
 • Narzędzie do obsługi kamer internetowych Cheese używa teraz WebM jako domyślny format nagrań wideo (zamiast formatu Theora)
 • Lepsza obsługa sprzętu
 • Ulepszone ustawienia systemu: lepiej wyglądający panel zasilania, układ panelu sieci, który umożliwia zapominanie konfiguracji poszczególnych sieci, łatwiejsza nawigacja, poprawiona obsługa tabletów graficznych firmy Wacom
 • Płynniejsze nagrania wideo, dzięki wbudowanej funkcji nagrywania ekranu, Aby użyć wystarczy nacisnąć

 • klawisze Ctrl+Shift+Alt+R