GNU Emacs 24.1

GNU Emacs 24.1

przez -
8 684
Emacs

Wydano GNU Emacs 24.1, znanego wszystkim edytora tekstowego, napisanego przez Richarda Stallmana, który to przekazał projekt Chong Yidong i Stefan Monnier kilka lat temu. Emacs składa się z niewielkiego i wydajnego jądra napisanego w C, zawierającego też interpreter dialektu Lispu zwanego Emacs Lisp, oraz z ogromnej nadbudowy napisanej w Lispie i wykonywanej przez to jądro. Dzięki takiej konstrukcji Emacs jest elastyczny, a jego zachowanie można w pełni kontrolować przy użyciu Emacs Lispa. Obecnie program jest jednym z najbardziej znanych i cenionych przez wielu ludzi na całym świecie.

Pojawił się menedżer pakietów bazujący na Lispie, którego można używać do instalacji i pokazywania pakietów z repozytorium. Repo znajduje się aktualnie pod opieką deweloperów Emacsa. Nowe komendy list-packages i describe-package są podstawą całkowicie odświeżonego interfejsu użytkownika. Raz zainstalowane moduły w nowym systemie, są automatycznie ładowane do edytora.

Udoskonalono wsparcie języków: arabskiego, hebrajskiego i perskiego, dzięki czemu edytor wyświetla już poprawnie skrypty RTL. Równie dokumentacja w tych językach została ulepszona. GNU Emacs zawiera zunifikowany system uzupełniania tekstu, który współpracuje z większością trybów i powinien zapewniać spójne działanie w całym programie.

Podczas kompilacji można ustawić wsparcie dla GTK+ 3, ImageMagick, libxml2 i GnuTLS (wbudowane wsparcie szyfrowania SSL). Istnieje także opcja wsparcia SELinuksa za pomocą odpowiednich flag.

 • TomJ

  Jaka wersja :D hahaha!

 • Minter

  Korzysta ktoś z tego?

  • Robal

   Tak ja, jeszcze od czasu jak lerzało na git i jestem bardzo zadowolony.

  • Kenji

   Tak, wszyscy, którzy nie lubią Vima ;).

   @Robal (muszę…): leRZało, mówisz?

  • Jak można nie kochać Vima? :)

  • Kenji

   Nie wiem, ja jestem z tych lubiących ;].

 • Greg

  Wstyd się przyznać, ale ani razu nie widziałem nawet tej aplikacji :P

 • abjsyn

  A mnie się zdarzyło używać EMACS'a przy LISP'ie podczas jakże sympatycznych studiów filozoficznych na UMCSie, ogólnie to EMACS był moim oknem do Linuksa, za co wdzięczny jestem Panu profesorowi P. Gizie. A nawiasem, to polecam http://kognitywistykawlublinie.wordpress.com/ warto zajrzeć.