GNU Emacs 24.1

GNU Emacs 24.1

  przez -
  8 525
  Emacs
  Wydano GNU Emacs 24.1, znanego wszystkim edytora tekstowego, napisanego przez Richarda Stallmana, który to przekazał projekt Chong Yidong i Stefan Monnier kilka lat temu. Emacs składa się z niewielkiego i wydajnego jądra napisanego w C, zawierającego też interpreter dialektu Lispu zwanego Emacs Lisp, oraz z ogromnej nadbudowy napisanej w Lispie i wykonywanej przez to jądro. Dzięki takiej konstrukcji Emacs jest elastyczny, a jego zachowanie można w pełni kontrolować przy użyciu Emacs Lispa. Obecnie program jest jednym z najbardziej znanych i cenionych przez wielu ludzi na całym świecie.

  Pojawił się menedżer pakietów bazujący na Lispie, którego można używać do instalacji i pokazywania pakietów z repozytorium. Repo znajduje się aktualnie pod opieką deweloperów Emacsa. Nowe komendy list-packages i describe-package są podstawą całkowicie odświeżonego interfejsu użytkownika. Raz zainstalowane moduły w nowym systemie, są automatycznie ładowane do edytora.

  Udoskonalono wsparcie języków: arabskiego, hebrajskiego i perskiego, dzięki czemu edytor wyświetla już poprawnie skrypty RTL. Równie dokumentacja w tych językach została ulepszona. GNU Emacs zawiera zunifikowany system uzupełniania tekstu, który współpracuje z większością trybów i powinien zapewniać spójne działanie w całym programie.

  Podczas kompilacji można ustawić wsparcie dla GTK+ 3, ImageMagick, libxml2 i GnuTLS (wbudowane wsparcie szyfrowania SSL). Istnieje także opcja wsparcia SELinuksa za pomocą odpowiednich flag.

  Podobne artykuły

  Emacs

  przez -
  4 416
  Emacs

  przez -
  3 390
  • TomJ

   Jaka wersja :D hahaha!

  • Minter

   Korzysta ktoś z tego?

   • Robal

    Tak ja, jeszcze od czasu jak lerzało na git i jestem bardzo zadowolony.

   • Kenji

    Tak, wszyscy, którzy nie lubią Vima ;).

    @Robal (muszę…): leRZało, mówisz?

   • Jak można nie kochać Vima? :)

   • Kenji

    Nie wiem, ja jestem z tych lubiących ;].

  • Greg

   Wstyd się przyznać, ale ani razu nie widziałem nawet tej aplikacji :P

  • abjsyn

   A mnie się zdarzyło używać EMACS'a przy LISP'ie podczas jakże sympatycznych studiów filozoficznych na UMCSie, ogólnie to EMACS był moim oknem do Linuksa, za co wdzięczny jestem Panu profesorowi P. Gizie. A nawiasem, to polecam http://kognitywistykawlublinie.wordpress.com/ warto zajrzeć.