GNU GRUB 1.99

GNU GRUB 1.99

przez -
12 2537
Konsola

Pojawiła się ostatnia wersja rozwojowa programu rozruchowego GRUB. Za jego pomocą można uruchomić jeden z wielu (np. Linux, FreeBSD, Windows, Windows NT, DOS i innych) systemów operacyjnych zainstalowanych na komputerze. GRUB potrafi odczytywać wiele systemów plików między innymi: ext2,ext3, ext4, MINIX, FAT, NTFS, FFS, ReiserFS, XFS i JFS. W ten sposób można załadować jądro systemu operacyjnego oraz ewentualnie wirtualny dysk startowy (initrd). Dodatkowo potrafi on ładować systemy bezpośrednio z urządzenia.

Aktualnie wiele dystrybucji używa już obecnej wersji rozwojowej, mimo iż GRUB2 nie został jeszcze wydany. Nowa wersja przynosi nam możliwość ładowania systemów plików ZFS i Btfrs, wsparcie układu klawiatury, parser dla plików GRUB Legacy (GRUB1), nowe komendy dla platform EFI, ACPI jest teraz używane do zamykania systemu, prosty generator obrazów PXE, nowy system bazujący na autobudowaniu, nowy relokator oraz wsparcie w menu skrótów klawiaturowych.

Więcej informacji znaleźć można na lists.gnu.org.

12 Komentarze

 1. Tak też w gnome jest.. Numeracja "coś jak czy jakoś tak":

  – 2.31.97 – prealpha

  – 2.31.98 – alpha

  – 2.31.99.0 – beta1

  – 2.31.99.1 – beta2

  – 2.31.99.2 – beta3

  – 2.32.0(.x) – rc lub finalne przez brak problemów

  – >2.32.1 – finalne plus udoskonalenia

 2. Wersje do 0.97 to tzw. GRUB Legency czyli oryginalny stary GRUB. Wersje od 1.00 to GRUB2 czyli nowy napisany zupełnie od podstaw GRUB. W dystrybucjach spotyka się już GRUB2 (choć nie wydano jego stabilnej wersji) lub BURG (projekt oparty na GRUB2 z dopisanym interfejsem graficznym)

 3. 0.97 też może oznaczać że autor nie rozwiązał wszystkich zadań sobie stawianych i nie mógł wydać wersji 1.0 :)

  Hmm, ale o to-to już chyba trzeba zapytać samego autora..

 4. […] Pojawiła się druga i zarazem ostatnia wersja kandydująca openSUSE 12.1. Jest to ostatnia szansa na przetestowanie systemu przed jego oficjalnym wydaniem, które nastąpi 11 listopada tego roku, czyli w święto Dnia Niepodległości Kraju. Poprawiono sporo znalezionych błędów i dodano kilka zmian. Zawierają one najnowszego Firefoksa, GNOME 3.2 i KDE Plasma Workspace 4.7. Dodatkowo mamy jądro Linux 3.1 oraz jako pierwsza na świecie dystrybucja, będzie ona posiadała język programowania Go. Dodatkowo znajdziemy także SystemD i GRUB2. […]

Odpowiedz