Google Code-in 2012 – otwarcie zapisów

Google Code-in 2012 – otwarcie zapisów

  przez -
  8 689
  Google
  Na blogu google-opensource pojawiła się informacja o uruchomieniu strony dla trzeciej już edycji Google Code-in 2012. Jest to projekt w ramach którego osoby w wieku 13-17 lat mogą w różnym zakresie wspierać projekty Open Source. Dla uczestników jest udostępniona platforma na której mentorzy publikują zadania które należy ukończyć w określonym czasie. Oprócz nagród pieniężnych rzeczowych do wygrania jest nagroda główna – na 20 najlepszych czeka wyprawa do Mountain View, siedziby Google w Kaliforni.

  Google Code-in 2012

  Google Code-in po raz pierwszy wystartował w 2010 roku, z inicjatywą wprowadzenia uczniów i studentów w świat Open Source. W ramach konkursu organizacje zajmujące się rozwijaniem wolnego oprogramowania (Gnome, KDE, VideoLAN, Haiku itd), publikują projekty z różnych dziedzin i przekazują je do wykonania uczestnikom. Kategorie do jakich zaliczają się zadania to:

  • Kodowanie: zadania typowo programistyczne czyli tworzenie łatek, rozwijanie modułów i pluginów do aplikacji.
  • Tworzenie dokumentacji: rozwijanie i tworzenie materiałów edukacyjnych, manuali, poradników, wikipedii projektu. Do tej kategorii zaliczają się również wszelkiego rodzaju tłumaczenia, np interfejsu aplikacji (UI) czy artykułów i poradników
  • Prace badawcze: pomoc w znajdywaniu rozwiązań problemów, sugerowanie poprawek, prowadzenie wywiadów i eksperymentów
  • Testowanie oprogramowania: poddawanie aplikacji benchmarkom i testom użyteczności oraz szukanie błędów, i zgłaszanie ich w bug-trackach.
  • Rozwój interfejsu użytkownika: tworzenie motywów, skórek, grafiki zarówno wektorowej jak i rastowej, modelowanie 3D, dostarczanie fotografii na potrzeby projektu.

  Pełna lista zadań zaliczających się do tych kategorii zostanie wywieszona w dniu 12 Listopada, a możliwość rejestracji (rezerwacji zadania dla siebie) będzie możliwa w okresie trwania konkursu, czyli od 26 listopada do 14 stycznia 2013 r.

  Nagrody w Google Code-in

  Za każde wykonane zadanie przyznawane są punkty, których ilość zależy od stopnia ich trudności. Punkty te są widoczne w rankingu na podstawie którego wyłaniani są zwycięzcy nagrody głównej (wyjazd do USA).

  Dodatkowo za 3 poprawnie wykonane zadania (niezależnie od stopnia ich trudności) uczestnik otrzymuje kartę typu prepaid o wartości 100$ koszulkę z logiem Google Code In 2012. Jako zachętę, za pierwsze poprawnie wykonane zadanie uczestnik otrzymuje koszulkę GCI 2012 certyfikat GCI 2012.

  info: w tym roku w konkursie zrezygnowano z nagród pieniężnych. Podziękowania dla pb który zwócił uwagę na błąd w komentarzach

  Rejestracja jest otwarta dla wszystkich w wieku od 13 do 17 (nieukończonych w dniu 26 listopada) lat posiadających status ucznia lub studenta. Po pierwszym poprawnie wykonanym zadaniu uczestnik zobowiązany jest wypełnić formularz odnośnie miejsca zamieszkania (aby otrzymać koszulkę), a w przypadku jeśli pragnie zawalczyć o nagrody pieniężne – do nadesłania dokumentu z uczelni/szkoły potwierdzającego status studenta/ucznia (tuż po zakończeniu konkursu).

  Jest to doskonała okazja dla początkujących użytkowników na zaangażowanie się w życie ulubionego projektu oraz wspomóc swoją pracą świat Wolnego Oprogramowania. Dodatkowo można solidnie przećwiczyć znajomość języka (całość w języku angielskim, chyba że pracujemy nad tłumaczeniami), no i zyskać niezłe kieszonkowe ;)

  • Za stary jestem :(

   • Artur Głowacki

    Ja też :P Hehehe :D Ale zarobię sobie a nie będę z Googlem w dziwne interesy wchodził :P

  • Greg

   Jak można zgłosić swój projekt Open Source?

   • Gerard Stańczak

    Z informacji jakie znalazłem w FAQ wynika iż najpierw należy złosić się do Google Summer of Code, które jest podobną inicjatywą tyle że dla studentów 18-25 lat i które odbywa się w lecie (wstępne zapisy rozpoczynają się pod koniec lutego). Dopiero później z puli wszystkich organizacji które dołączyły do GSoC wybieranych jest 10 organizacji do Google Code In (zapewne drogą kontaktu mailowego)
    http://www.google-melange.com/gci/document/show/ghttp://www.google-melange.com/gsoc/document/show/

  • Haha

   100$? Stać mnie to sobie zarobię.

   • Gerard Stańczak

    100$ za 3 zadania, w sumie można zyskać 500$, za 15 zadań

    poza tym, nie myl targetu. 500$ czy nawet te 100$ to dla nastolatka sporo, dla bardziej wybrednych jest GSoC w którym mowa jest o sumach nawet 10 krotnie większych
    i nie tylko o kasę tu chodzi. Największym atutem GCI jest moim zdaniem doświadczenie jakie można w jego trakcie zdobyć, i wkład jaki można wnieść w Open Source

  • pb

   W tym roku zrezygnowano z nagród pieniężnych: 1 zadanie certyfikat, 3 koszulka, 20 najlepszych jedzie do Stanów. Poprawcie proszę.

   • Gerard Stańczak

    faktycznie, nie spodziewałem się ze zmienili reguły do tego stopnia. Fail z mojej strony że tego nie sprawdziłem

    Przepraszam wszystkich jeśli wprowadziłem was w błąd. Wygląda na to że google zakręciło źródełko :|