GTK+ 3.2

GTK+ 3.2

przez -
6 973
Open Source

Wydano GTK+ 3.2 – kolejną wersję biblioteki do tworzenia interfejsu graficznego, która pierwotnie została stworzona dla programu GIMP. Wieloplatformowe narzędzie bazuje na języku C i pozwala tworzyć aplikacje dla Linuksa, Uniksa, Mac OS X i Windows, począwszy od języka w którym została napisana, do Pythona. Jest wykorzystywana w środowisku graficznym GNOME oraz Xfce. GTK+ 3 bardzo wykorzystuje nowe API, wspiera nowe backendy oraz używa Cairo do rysowania.

Najnowsza wersja to ulepszone wsparcie tematów w CSS, dwa nowe widżety – GtkLockButton i GtkOverlay, odświeżony wybór pliku oraz nowa rodzina widżetów GtkFontChooser. Autorzy dodali także eksperymentalne wsparcie dla HTML5, co pozwoli uruchamiać programy, wykorzystujące ową bibliotekę, w w przeglądarce internetowej:

Prócz tego doczekano się także eksperymentalnego wsparcia serwera Wayland, na który planuje przejść Ubuntu w nieokreślonej przyszłości.

6 Komentarze

  1. Ciekawe czy da się jakoś wczytać do tak uruchomionych programów pliki znajdujące się po stronie klienta. Byłoby całkiem ciekawie, gdyby takie coś było zaimplementowane.

Odpowiedz