GUADEC 2012 – przyszłość GNOME

GUADEC 2012 – przyszłość GNOME

przez -
21 939
GNOME

Na trwającej właśnie konferencji GUADEC 2012 (GNOME Users’ And Developers’ European Conference), deweloperzy GNOME – Xan López i Juan José Sánchez, przedstawili ambitne plany, odnośnie propozycji rozwoju przyszłych wydań środowiska. Zasugerowali, aby w marcu 2014 roku wydać GNOME 3.12, które przeobraziłoby się w GNOME 4.0. Nowa linia dodatkowo miałaby stać się pełnoprawnym systemem operacyjnym – GNOME OS.

GNOME OS z założenia miałby być przystosowane do urządzeń mobilnych, z pełną obsługą ekranów dotykowych, poprawionym obecnym interfejsem graficznym, różnymi rozdzielczościami ekranu i metodami wejścia. Dodatkowo zostałby stworzony cały ekosystem, włącznie z narzędziami dla deweloperów, dający pełną kontrolę nad systemem.

Część deweloperów GNOME oficjalnie potwierdziła, że porzuca tradycyjny pulpit na rzecz rynku urządzeń mobilnych i raczej nic tego już nie zmieni. Pierwsze efekty przemiany było widać w GNOME 3, a aktualnie mocno w tym kierunku idzie Unity.

Przeciwny takiemu posunięciu Benjamin Ottelider projektu GStreamer, który nazwał całą konferencję self-congratulating echo chamber, czyli egoistyczną komorą z wewnętrznym odzewem. Skrytykował cały pomysł oraz dodał, że sposób rozwoju GNOME przez deweloperów Red Hata, spowodował masowy odpływ użytkowników z tego środowiska. Potwierdzają się tylko słowa krytyki Linusa Torvaldsa o GNOME 3 oraz złe doświadczenia Linusa z GNOME 3.4. W jego opinii całe środowisko traci bardzo szybko zwolenników, którzy wybierają Cinnamon, Xfce lub inne podobne.