HTTP Error Status 451 – niedostępne z przyczyn prawnych

HTTP Error Status 451 – niedostępne z przyczyn prawnych

  przez -
  8 349
  W3C
  Tim Bray, deweloper Google zaproponował HTTP Error Status 451. Błąd ma należeć do specyfikacji IETF ze specjalnym numerem RFC, a jego zadaniem ma być bardziej przejrzyste wyjaśnienie przyczyny filtrowania i blokowania stron przez rząd i prawo. Aktualnie większość systemów zwraca kod błędu 403 (Forbidden), podczas anulowania dostępu użytkownika do danego zasobu.

  Oznacza to niepoprawny adres lub że strona nie istnieje. Bray proponuje, aby zwracany był kod 451, z wyjaśnieniem dlaczego treść jest niedostępna dla użytkownika.

  HTTP/1.1 451 Unavailable For Legal Reasons
  Content-Type: text/html
  
  
  
  
  
  
  

  Unavailable For Legal Reasons

  This request may not be serviced in the Roman Province of Judea due to Lex3515, the Legem Ne Subversionem Act of AUC755, which disallows access to resources hosted on servers deemed to be operated by the Judean Liberation Front.

  Kod miałby być opcjonalny, ale dzięki temu pomógłby wielu osobom, które próbują uzyskać dostęp do treści, zablokowanych przez sąd, rząd lub firmę. Inspiracją do całego pomysły była książka Fahrenheit 451, autorstwa Raya Bradbury.

  • Anatol

   Brzmi to bardzo śmiesznie i absurdalnie ;)

  • Greg

   "Oznacza to niepoprawny adres lub że strona nie istnieje." – od kiedy? Od tego jest błąd 404!

  • Matriks404

   404 to chyba: nie odnaleziono serwera, ale mogę się mylić.

  • o_O

   Lepiej pasowałby błąd 666. W końcu obecne totalitarne rządy, prawo na zamówienie koncernów i atak na wolność to dzieło Szatana.

  • o_O

   totalitarianisti ite domum!

   • o_O
    Jak już u kogoś piszesz, to chociaż rób to z głową: kopia.

   • o_O

    wut?