Improv – deweloperska płytka od twórców KDE

Improv – deweloperska płytka od twórców KDE

przez -
8 603
KDE

Improv jest całkowicie otwarto źródłową płytka deweloperską zarówno od strony sprzętowej i programowej, przygotowana przez twórców projektu Make Play Live. Oparta jest na platformie ARM i działa pod kontrolą systemu Mer. Pomysł na Improv powstał podczas prac nad tabletem Vivaldi w celu testów i konfiguracji sprzętowych.

https://youtu.be/LHxY906cHRk

Improv jest płytką modułową składającą się z dwóch elementów CPU card (SoC, RAM i pamięć NAND flash) oraz Feature board (HDMI, ethernet, SATA, czytnik kart micro SD, 2x złącza usb w tym OTG, i2c, VGA/TTL oraz 8 pinów GPIO)

Płytka jest zgodny ze standardem EOMA68, dzięki czemu  karty  CPU (CPU card) jak i karty z portami (Feature board) można używać osobno.

https://youtu.be/pnZDxiMKF4Q

Warto także wspomnieć, że wspierane są zestawy deweloperskie: Qt4 z QtQuick1, Qt5 z QtQuick2 oraz KDE Platform Libraries 4. Ze serwerów graficznych warto wymienić obsługę Waylanda, framebuffera oraz konsoli Linuksa. Jedynymi środowiskami graficznymi, które udało się uruchomić są: KDE Plasma Desktop oraz Plasma Active.

  • Pingback: Improv()

  • KyRol

    No ja osobiście rozważam zakup pomiędzy Improv, a Cubie Board 3. Raz, że Cubie ma 2GB RAM w dodatku DDR3, dwa, że VGA Out, a mam monitor LCD w moich ulubionych proporcja 5:4 i szkoda aby się kurzył, a trzy z jakiegoś powodu stosowany jest tam radiatior. Nie wiem czy ten SoC tak bardzo się grzeje, ale skoro jest, to zapewne jest tu jakiś powód ku temu.

    Na korzyść Improv przemawia rozbudowa. Wiadomo, że za jakiś czas twórcy AllWinnera znowu opuszczą ceny i zaś za nie wiele więcej można będzie upgrade'ować. No i tu jest ten plus, że część ze złączami oddzielona jest od SoC'a. Z tego powodu to upgrade będzie tańszy. Minus w tym taki znowu, że nowy SoC może dawać nowe możliwości, ale z kolei stary shield ze złączami może być albo zbyt biedny, albo nawet może już nie pasować…

  • Pingback: Improv, czyli Open Hardware dla KDE | OSWorld.pl()

  • Pingback: Projekt Improv zostaje zakończony()