Inkscape 0.91 z nowym silnikiem renderowania Cairo

Inkscape 0.91 z nowym silnikiem renderowania Cairo

przez -
6 1845
Inkscape

Ogłoszono wydanie Inskcape 0.91, aplikacji do tworzenia grafiki wektorowej, którego macierzystym formatem zapisu plików jest SVG. Prace nad nową odsłoną trwały blisko 4 lata i przynoszą sporo nowości oraz udoskonaleń. Przede wszystkim pojawił się całkowicie nowy silnik renderowania i eksportowania PNG o nazwie Cairo. Większość prac została sfinansowana przez firmę Google. Do palety narzędzi dodano moduł Trace Pixel Art, który potrafi tworzyć grafiki wektorowe na podstawie obrazów rastrowych, takich jak bitmapy, ikony i spritów.

W Inkscape 0.91 pojawiła się także nowa biblioteka symboli, która pozwala wykorzystać dostepne zasoby grafik w rysunkach. Ciekawostką jest obsługa bibliotek, przygotowanych dla programu Visio. Rozbudowano ekosystem wtyczek o nowe pozycje: generator siatek izometrycznych, czy edytor barw w przestrzeni HSL.

Dodano również nowe obsługiwane formaty plików: eksportu do FXG, SIF i HTML5 oraz importu VSD i CDR. Ponadto na wszystkich platformach można pracować z plikami EMF i WMF. Poprawiona została ponadto obsługa formatów XCF, PDF, EPS i PS+LaTeX.

Autorzy zaimplementowali w Inkscape także wielowątkowość, szczególnie przydatną podczas renderowania filtrów SVG. Warstwy można przesuwać w dowolnym kierunku przy pomocy myszki. Skróty klawiszowe otrzymały porządne okno konfiguracyjne. Wybór obiektów z tym samym wypełnieniem lub obramowaniem jest o wiele prostsze.

6 Komentarze

 1. Ten „całkiem nowy” silnik o nazwie Cairo istnieje od czasów GTK+ 2.10. Od tamtego czasu napędza GTK. Wzorowany jest na interfejsie modelu PDF z interfejsu Canvas w Apple OS X.
  Niestety autorzy mają ogromne problemy z implementacją prawidłowej sprzętowej akceleracji.
  Moim zdaniem powinni przejść na używanie silnika graficznego z Chrome, tak jak robi to Qt5.

 2. Inkscape to kawał dobrej roboty, chociaż czasami się wy…łącza, no i trochę zamula. Dobrze, że ktoś w ten kawałek softu inwestuje, żeby tylko Googlowi nie przyszło finalnie przejąć całego projektu a potem zrobić go w formie usługi w chmurze!!!

 3. Świetnie, że program się rozwija. Prawdę mówiąc zdążyłem już o nim zapomnieć.

  Niestety mimo nowinek – nadal są kłopoty z odświeżaniem przy operacjach na elementach rozbudowanych plików (np. przesuwanie elementów już tak nie klatkuje, jednak mimo wszystko nadal, w tym występuje tearing). Nie odkopali się też do końca od zamulenia, jakie przyszło wraz z pierwszymi betami od wersji 0.47 (jakoś 2010 rok?).

  Mimo wszystko rozwój cieszy.

Odpowiedz