Inkscape 0.91 z nowym silnikiem renderowania Cairo

Inkscape 0.91 z nowym silnikiem renderowania Cairo

przez -
6 1182
Inkscape

Ogłoszono wydanie Inskcape 0.91, aplikacji do tworzenia grafiki wektorowej, którego macierzystym formatem zapisu plików jest SVG. Prace nad nową odsłoną trwały blisko 4 lata i przynoszą sporo nowości oraz udoskonaleń. Przede wszystkim pojawił się całkowicie nowy silnik renderowania i eksportowania PNG o nazwie Cairo. Większość prac została sfinansowana przez firmę Google. Do palety narzędzi dodano moduł Trace Pixel Art, który potrafi tworzyć grafiki wektorowe na podstawie obrazów rastrowych, takich jak bitmapy, ikony i spritów.

W Inkscape 0.91 pojawiła się także nowa biblioteka symboli, która pozwala wykorzystać dostepne zasoby grafik w rysunkach. Ciekawostką jest obsługa bibliotek, przygotowanych dla programu Visio. Rozbudowano ekosystem wtyczek o nowe pozycje: generator siatek izometrycznych, czy edytor barw w przestrzeni HSL.

Dodano również nowe obsługiwane formaty plików: eksportu do FXG, SIF i HTML5 oraz importu VSD i CDR. Ponadto na wszystkich platformach można pracować z plikami EMF i WMF. Poprawiona została ponadto obsługa formatów XCF, PDF, EPS i PS+LaTeX.

Autorzy zaimplementowali w Inkscape także wielowątkowość, szczególnie przydatną podczas renderowania filtrów SVG. Warstwy można przesuwać w dowolnym kierunku przy pomocy myszki. Skróty klawiszowe otrzymały porządne okno konfiguracyjne. Wybór obiektów z tym samym wypełnieniem lub obramowaniem jest o wiele prostsze.