Ukazało się jądro Linux 2.6.23 Linux. Jedną z ważniejszych zmian jest dodanie nowego Planisty o nazwie Completely Fair Scheduler. Kiedy testowano jądra z serii 2.5 został opracowany przez Ingo Molnara planista O(1), który miał za zadanie rozwiązać problemy z wydajnością w linii 2.4. Planista ten osiągał dużą wydajność, więc dodawano go bardzo często do jąder z serii 2.4. Niestety scheduler ten miał jedną wadę. Przydzielał on za mało czasu procesora na takie usługi jak wyświetlanie interfejsu lub odtwarzanie multimediów.

Użytkownicy systemów wyposażonych w jądra z tej serii, często odczuwali ten fakt jako zacinanie się danej usługi. Con Kolivas postanowił opracować nowy algorytm, który rozwiązałby ten problem. Con modyfikując istniejącego planistę uzyskał bardzo pozytywne wyniki, jednak zdarzały się przypadki, kiedy i jego algorytm zawodził.

W tej sytuacji stworzył on nowy algorytm, który traktował wszystkie procesy po równi, a następnie stara się ustalić, który proces potrzebuje najwięcej czasu. Planista ten został nazwany RSDL i miał zostać wdrożony do jądra.

W tym samym czasie Ingo Molnar stworzył Completely Fair Scheduler, który również traktuje wszystkie procesy po równo, lecz bardzo różni się od RSDL. Główne różnice są w wyliczaniu czasu uśpienia procesu. Completely Fair Scheduler jest również bardziej rozbudowany.

Pojawienie się dwóch podobnych a zarazem odmiennych algorytmów wywołało wiele sporów oraz dyskusji. Sprawa była bardzo głośno komentowana w środowiskach Linuksowych. W końcu zdecydowano się na Completely Fair Scheduler

Kolejnymi nowościami są:

  • Mechanizm odczytu z wyprzedzeniem, który został uproszczony
  • Parawirtualizacyjny nadzorca lguest (“Linux-on-Linux”)
  • Wsparcie dla XEN jako guest
  • Wsparcie dla KVM smp jako guest
  • Zmienna długość argumentów procesu

Ulepszono również obsługę systemu plików XFS oraz EXT4. Dodano wsparcie dla PPP oraz pojawił się framework dla sterowników pracujących w przestrzeni użytkownika. Standardowo zwiększono ilość sterowników oraz poprawiono stare błędy.