Wczoraj z rana Linus Torvalds ogłosił wydanie nowej wersji jądra systemowego. Rozwijane od 1991 roku, aż do dzisiaj doczekało wielu usprawnień, zmian. Głównym zarządcą pozostaje nadal Linus, ale społeczność aktywnie wspiera rozwój, w tym takie firmy, jak Red Hat, Novell, IBM.

Nowa wersja dodaje dwa nowe systemy plików: dystrybuowany system plików Ceph, oraz system dla pamięci flash – LogFS. Kolejnym usprawnieniami są: sterownik dla prawie natywnej wydajności sieci KVM, sterownik VMware ballon¹, optymalizacja “kprobes jump” dla dynamicznego próbkowania, nowe cechy perf (narzędzie “perf lock”, wieloplatformowe wsparcie analizy), wsparcie dla zmiany GPU(przełączanie pomiędzy kartami graficznymi), drobne usprawnienia Btrfs, wsparcie RCU lockdep, Generalized TTL Security Mechanism(RFC 5082) i VLAN proxy arp (RFC 3069), asynchroniczne uśpienie/przywrócenie, kilka nowych sterowników i wiele innych ulepszeń. Na koniec warto wspomnieć o dodaniu obsługi najnowszych kart graficznych Radeon Evergreen (Radeon HD 5xxx), ale także ulepszenia w obsłudze innych kart.

Objaśnienia:

1. Balloon Driver — odzyskana pamięć z wirtualnej maszyny poprzez współpracę z Narzędziami VMware(sterownik vmmemctl) i goszczonym systemem operacyjnym (ang. memory reclaimed from virtual machines by cooperation with the VMware Tools (vmmemctl driver) and guest operating systems)

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 • centosOS

  A w centosie jest dopiero jajko 2.6.16 i w dodatku stabilne:)

 • agilob

  A ubuntu 9.04 nie kocha jąder o wyższych numerkach niż 2.6.22 :(

  /* przynajmniej moje */

 • Zauważcie jedną rzecz:

  CentOS jest to przeróbka Rehl'a, który to jest system serwerowym i ma być stabilny. Sterowniki z nowszych jąder, to backporty do tamtej wersji i tyle

  Ubuntu, to już zupełnie inna bajka. Z tego, co czytałem kiedyś, to oni wsadzają własne, przerabiane jądra do niego, z własnymi poprawkami. Także nie dziw się, że czasem coś nie działa, tak jak tego chcesz :D

 • Ubuntu to bajka. Kolorowe schematy i udziwnienia jakie ostatnio wymyślają…. RHEL i CentOS to rzeczywistość ;-)

 • twm

  Czyli jak by Debiana porównac z jądrem 2.6.18(Etch chyba tez mial to jądro) do Rehl'a to prezentuje taką samą stabilnośc co Redhat bo ma bardzo stare jądro systemu?