Po krótki opóźnieniu w cyklu wydawniczym jądro Linux 2.6.36 ujrzało światło dzienne. Zobaczymy w nim nowy system powiadomień systemowych – Fanotify, który zastąpi obecnie używane inotify i dnotify. Pojawił się również debugger jądra ze wsparciem KMS oraz ulepszono obsługę inteligentnego zarządzania energią w procesorach Core i3/i5. Dzięki temu możliwe będzie dynamiczne rozdzielanie mocy pomiędzy GPU, a CPU.

Wprowadzono AppArmor – system zabezpieczeń Mandatory Access Control (MAC), zaprojektowany przez Immunix w 1998. Był dostępny w niektórych dystrybucjach Linuksa od dawna. Jego konkurentem jest SELinux, który posiada troszkę inny sposób działania. Przepisano od nowa Out of Memory Killer, dodając w nim lepszy algorytm, który decyduje jaki proces ma być zabity w przypadku braku pamięci.

Pojawiła się też nowa obsługiwana architektura procesora Tile posiadającego setki rdzeni w jednym układzie scalonym. Jest on produkowany przez firmę Tilera i wykorzystywany do obliczeń wymagających wysokiej wydajności. Poprawiono responsywność przy działaniu w środowisku wirtualnym.

Więcej zmian znaleźć można na kernelnewbies.org.

 • Szkoda tylko, że przez restrykcje Linusa będą straszne opóźnienia w dodawaniu nowych funkcji do jądra, jak i obsługi nowych urządzeń i sterowników.

 • Greg

  Dodali AppArmora? Kiepsko…

 • AppArmor tak samo dobry, jak SELinux. Ostatnio to SELinux mnie denerwuje, bo daje ostrzeżenia lub blokuje, a nie wiem, co one znaczą dokładniej. Zna ktoś jakiś dobry podręcznik w języku polskim zawierający obsługę SELinuksa?

 • JaPitole

  "Ostatnio to SELinux mnie denerwuje, bo daje ostrzeżenia lub blokuje, a nie wiem, co one znaczą dokładniej."

  To znaczy, że jesteś dupa a nie Administrator. Co za tekst. SELinux jest zły bo go nie kumam. Debil jakich mało. A AppArmorowi wiele brakuje do SELinuksa.

 • Nie powiedziałem, że jestem administratorem, więc o co się wkurzasz? Od razu najeżdżasz na ludzi, a nawet nie znasz sytuacji. Dupa to ty jesteś, bu wyżej srasz, niż dupe masz.

 • Greg

  A Ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Napisałeś, że SELinux ssie bo go nie rozumiesz. Świetny argument. Brawo!

 • Nie powiedziałem, że SELinux ssie, tylko że mnie denerwuje, a to dwie różne sprawy.