Po krótki opóźnieniu w cyklu wydawniczym jądro Linux 2.6.36 ujrzało światło dzienne. Zobaczymy w nim nowy system powiadomień systemowych – Fanotify, który zastąpi obecnie używane inotify i dnotify. Pojawił się również debugger jądra ze wsparciem KMS oraz ulepszono obsługę inteligentnego zarządzania energią w procesorach Core i3/i5. Dzięki temu możliwe będzie dynamiczne rozdzielanie mocy pomiędzy GPU, a CPU.

Wprowadzono AppArmor – system zabezpieczeń Mandatory Access Control (MAC), zaprojektowany przez Immunix w 1998. Był dostępny w niektórych dystrybucjach Linuksa od dawna. Jego konkurentem jest SELinux, który posiada troszkę inny sposób działania. Przepisano od nowa Out of Memory Killer, dodając w nim lepszy algorytm, który decyduje jaki proces ma być zabity w przypadku braku pamięci.

Pojawiła się też nowa obsługiwana architektura procesora Tile posiadającego setki rdzeni w jednym układzie scalonym. Jest on produkowany przez firmę Tilera i wykorzystywany do obliczeń wymagających wysokiej wydajności. Poprawiono responsywność przy działaniu w środowisku wirtualnym.

Więcej zmian znaleźć można na kernelnewbies.org.