Wydana została stabilna wersja jądra Linux 2.6.37. Jedną z najważniejszych nowości jest wprowadzenie lepszej skalowalności systemu plików ext4 oraz XFS, co przekłada się na lepszą wydajność na maszynach wielordzeniowych. Usunięto całkowicie Big Kernel Lock, która ograniczała wydajność na procesorach wielordzeniowych i maszynach SMP.

Dodano Rados block device (RBD), sieciowe urządzenie blokowe korzystające z rozproszonego systemu plików Ceph. Dzięki temu obrazy RBD mogą być dzielone i replikowane w klastrze obiektów Ceph, co zapewnia lepszą skalowalność i niezawodność. Dodano wstępną obsługę trybu hosta Xen.

Długo oczekiwaną nowością są sterowniki Broadcom dla WiFi, o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Prócz tego sterowniki dla protokołu UASP (USB Attached SCSI Protocol), urządzeń firmy Apple, oraz zaktualizowane sterowniki graficzne open source oparte o DRM/KMS.

Na koniec miło jest poinformować o dodaniu wsparcia dla najnowszych procesorów Intela, o kodowej nazwie „Sandy Bridge”, które nie tak dawno miały swoją premierę, dzięki czemu użytkownicy mogą bez problemu korzystać z tych nowych urządzeń na systemie Linux. Poprawiono zarządzanie energią oraz tryb hibernacji.

2 Komentarze

Odpowiedz