Linus Torvalds ogłosił wydanie stabilne wersji jądra Linux 2.6.38. Prace nad nowym kernelem trwały 69 dni, a jedną z najciekawszych nowości jest Virtual File System (VFS), który pośredniczy między aplikacjami, a kodem systemu plików. Wykorzystywany jest teraz w znacznym stopniu mechanizm RCU (Read Copy Update), który przyspiesza określone operacje na systemie plików, dzięki czemu można przy wyszukiwaniu plików zyskać do 30% szybkości.

Pojawiła się tzw. cudowna łata, znana bardziej, jako funkcja automatycznego grupowania procesów, dzięki której znacząco poprawiono szybkość reakcji systemu. Btrfs otrzymał kompresję algorytmem LZO oraz możliwość tworzenia snapshotów tylko do odczytu. Dzięki mechanizmowi Transparent Huge Pages ulepszono zarządzanie dużymi stronami pamięci. Pojawił się protokół B.A.T.M.A.N. (Better Approach To Mobile Adhoc Networking), który jest odpowiedzialny za tworzenie samo-organizujących się sieci lokalnych.

Nowe jądro to również pełna implementacja wsparcia dla AMD Cayman w sterownikach open source, sterowniki open source dla procesorów APU Fusion, Radeon KMS page-flipping, wsparcie akceleracji w Nouveau dla kart GeForce 400 / 500 (jednakże nadal są wymagane sterowniki własnościowe).

Usprawniono i dodano obsługę nowego sprzętu w sterownikach WLAN dla chipów firm Atheros, Broadcom, Intel, Ralink i Realtek.

26 Komentarze

  1. W kwestii grafiki AMD bije na głowę zwykłe Atomy i połączenie Atoma + ION. W kwestii wydajności procesorów różnica wynosi od 5 do 20% w zależności od modelu, jaki wybierzesz. Jednakże patrząc na to, co aktualnie jest na rynku wybrałbym AMD.

  2. […] Michael Prokop ogłosił wydanie dystrybucji Grml 2011.05 o nazwie kodowej Just Mari. System ten powstał na bazie Debiana i działa jako dystrybucja LiveCD. Wspiera on architekturę 32 bitową jak i 64 bitową. Najnowsze wydanie działa pod kontrolą jądra 2.6.38.7. […]

  3. […] Ext4 wspiera technologię punch hole, która jest dostępna przez fallocate. Pozwala ona programom na informowanie systemu plików, o obszarach zajętych przez pliki, które nie zawierają danych. Systemy plików takie jak OCFS2 i XFS oferowały tę funkcjonalność od jądra 2.6.38. […]

Odpowiedz