Jądro Linux 3.0 z szybszym restartem?

Jądro Linux 3.0 z szybszym restartem?

  przez -
  6 322
  Linux Tux
  kazuje się, że oprócz zmiany numeracji jądra, oraz sporej liczby poprawek, jakie się mogą w nim pojawić, może ono również lepiej uruchamiać ponownie system operacyjny. Jeden z pracowników firmy Red Hat – Matthew Garett napisał na swoim blogu, że jest pięć różnych sposobów resetowania systemów x86 i ograniczeń tych pięciu metod dostępnych dla systemu Linux. Owe metody obejmują: kbd (restart przez kontroler klawiatury), potrójny (generowanie potrójnego sygnału błędu), PCI, EFI i ACPI.

  Matthew zaczął obserwować, jak system Microsoft Windows wykonuje proces restartowania. Uruchomił na QEMU system Windows, po czym zaobserwował, iż w przypadku braku wektora restartu ACPI, Windows wysyła sygnał do kontrolera klawiatury, odczekuje chwilę, po czym robi to znowu i następnie porzuca. Jeżeli wektor restartu ACPI jest obecny, Windows odwołuje się do niego, próbkuje kontroler klawiatury, odwołuje się do wektora ACPI ponownie i jeszcze raz próbkuje kontroler klawiatury.

  Dzięki tej wiedzy, będzie można ową metodę zaadoptować w jądrze Linux 3.0. Okazuje się, że będzie ona najpewniej domyślnie stosowana, co pozwoli na ulepszenie restartowania systemu na wielu komputerach Apple, Thinkpadach oraz innych.

  • Sławek

   Z opisu wynika, że cześć sposobów restartowania komputera chcą usunąć.

  • Greg

   Linux kopiuje coś z Windowsa? LOL!!!!

  • Sławek

   Po prostu niemożliwe. I do tego taką rzecz. Naprawdę – nikt nie zauważy pewnie nawet tego, że komputer szybciej mu wykonuje reset. W końcu jednak to OpenSource. Jeżeli gość się (napracuje), to dlaczego mieliby tego nie przyjąć?

   Ważne w tym wypadku jest, że jawnie się podaje, iż ktoś chce skopiować rozwiązanie. Np. środowisko KDE skopiowało parę rzeczy z Windows, ale programiści tego środowiska pisali o tym na swoim blogu.

   • Tomasz Jankowski

    A czy skopiowanie takiego rozwiązania, jest nielegalne? W końcu to poniekąd jakaś inżynieria wsteczna i na pewno to Microsoft opatentował.

    A co programiści KDE skopiowali z systemu Windows?

   • webnull

    @Tomasz Jankowski

    No to co microsoft zrobi – pozwie społeczność milionów użytkowników? Może nas pocałować w cztery litery (stfu, nawet tyle nie może ;p)

  • Sławek

   Proszę poczytać planet.kde.org . Takie błahostki, jak autoukrywanie ikon w tacce systemowej.