Jądro Linux 3.13 z nową zaporą sieciową oraz dużym skokiem wydajności RadeonSI

Jądro Linux 3.13 z nową zaporą sieciową oraz dużym skokiem wydajności RadeonSI

przez -
33 1506
Linux Tux

Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.13. Kolejna wersja przynosi bardzo duże usprawnienia we wszystkich obszarach. W tej wersji największe zmiany zaszły w podsystemie graficznym, szczególnie dla kart Radeon i Intel. Autorzy poprawili także obsługę dysków SSD. Zajęto się również zaporą sieciową wbudowaną w jądro. Poprawiono zarządzanie energią oraz monitorowanie urządzeń komputera.

Grafika

Radeon

Udoskonalono wydajność RadeonSI Gallium3D. Wydajność pod dodaniu odpowiednich łatek wzrosła kilkukrotnie, w stosunku do poprzednich wydań.

Pojawiła się częściowa obsługą karty graficznej AMD Radeon R9 290 Hawaii, jednakże wydajność sterowników pozostawia wiele do życzenia. Podobna sprawa ma się ze sterownikami Catalyst.

Włączono na stałe obsługę Dynamicznego Zarządzania Energią – Dynamic Power Management. Ma to zwiększyć wydajność, zmniejszyć pobór energii oraz wydzielanego ciepła.

Udoskonalono dźwięk po HDMI oraz dodano: obsługę 7 kanałowego audio, DTS HD-MA i TrueHD audio.

Intel

Pojawiła się pełna obsługa kart graficznych w procesorach Intel Broadwell, które powinny się pojawić w tym roku i zastąpić obecną linię Haswell.

Nouveau

Niestety, ale w kwestii otwartych sterowników dla kart graficznych nVidia nic nie dodano. Pojawiły się co prawda nowe funkcje, pozwalające na zmienianie częstotliwości taktowania rdzenia, kontrolę napięć, czy prędkość wentylatora chłodzenia. Jednakże nie znalazły się one w tym wydaniu, ze względu na zbyt dużą niestabilność.

Pamięć masowa

Dodano Multi-Queue Block Layer, mechanizm pozwalający na zwiększenie liczby operacji odczytu i zapisu na pamięciach flash, w systemach z wielordzeniowymi procesorami. Autorzy deklarują zwiększenie liczby IOPS oraz zmniejszenie opóźnień, a także łatwiejsze pisanie sterowników dla tego rodzaju pamięci.

Sieci

Dodano nowy podsystem zapory sieciowej – NFTables, który ma zastąpić w przyszłości IPTables, a także IP6Tables, EBTables i ARPTables. Jest to silnik filtrowania pakietów, rozwijany przez twórców Netfiltera, który posiada prostsze interfejsy jądra, udoskonalone raportowanie błędów, lepszy mechanizm zasad filtrowania oraz jest lżejszy. Dużą zaletą nowego podsystemu jest jego wsteczna zgodność z IPTables.

Zarządzanie energią

Dodano również framework Power Capping Framework oraz sterownik Running Average Power Limit, odpowiadające za monitorowanie urządzeń komputera, ustawianie im limitów oraz dynamiczne zarządzanie poborem energii. Nowe funkcje będą posiadały standardowy interfejs jądra Linux, a same rozwiązania już wzbudziły zainteresowanie producentów sprzętu.