Jądro Linux 3.13 z nową zaporą sieciową oraz dużym skokiem wydajności RadeonSI

Jądro Linux 3.13 z nową zaporą sieciową oraz dużym skokiem wydajności RadeonSI

przez -
33 2142
Linux Tux

Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.13. Kolejna wersja przynosi bardzo duże usprawnienia we wszystkich obszarach. W tej wersji największe zmiany zaszły w podsystemie graficznym, szczególnie dla kart Radeon i Intel. Autorzy poprawili także obsługę dysków SSD. Zajęto się również zaporą sieciową wbudowaną w jądro. Poprawiono zarządzanie energią oraz monitorowanie urządzeń komputera.

Grafika

Radeon

Udoskonalono wydajność RadeonSI Gallium3D. Wydajność pod dodaniu odpowiednich łatek wzrosła kilkukrotnie, w stosunku do poprzednich wydań.

Pojawiła się częściowa obsługą karty graficznej AMD Radeon R9 290 Hawaii, jednakże wydajność sterowników pozostawia wiele do życzenia. Podobna sprawa ma się ze sterownikami Catalyst.

Włączono na stałe obsługę Dynamicznego Zarządzania Energią – Dynamic Power Management. Ma to zwiększyć wydajność, zmniejszyć pobór energii oraz wydzielanego ciepła.

Udoskonalono dźwięk po HDMI oraz dodano: obsługę 7 kanałowego audio, DTS HD-MA i TrueHD audio.

Intel

Pojawiła się pełna obsługa kart graficznych w procesorach Intel Broadwell, które powinny się pojawić w tym roku i zastąpić obecną linię Haswell.

Nouveau

Niestety, ale w kwestii otwartych sterowników dla kart graficznych nVidia nic nie dodano. Pojawiły się co prawda nowe funkcje, pozwalające na zmienianie częstotliwości taktowania rdzenia, kontrolę napięć, czy prędkość wentylatora chłodzenia. Jednakże nie znalazły się one w tym wydaniu, ze względu na zbyt dużą niestabilność.

Pamięć masowa

Dodano Multi-Queue Block Layer, mechanizm pozwalający na zwiększenie liczby operacji odczytu i zapisu na pamięciach flash, w systemach z wielordzeniowymi procesorami. Autorzy deklarują zwiększenie liczby IOPS oraz zmniejszenie opóźnień, a także łatwiejsze pisanie sterowników dla tego rodzaju pamięci.

Sieci

Dodano nowy podsystem zapory sieciowej – NFTables, który ma zastąpić w przyszłości IPTables, a także IP6Tables, EBTables i ARPTables. Jest to silnik filtrowania pakietów, rozwijany przez twórców Netfiltera, który posiada prostsze interfejsy jądra, udoskonalone raportowanie błędów, lepszy mechanizm zasad filtrowania oraz jest lżejszy. Dużą zaletą nowego podsystemu jest jego wsteczna zgodność z IPTables.

Zarządzanie energią

Dodano również framework Power Capping Framework oraz sterownik Running Average Power Limit, odpowiadające za monitorowanie urządzeń komputera, ustawianie im limitów oraz dynamiczne zarządzanie poborem energii. Nowe funkcje będą posiadały standardowy interfejs jądra Linux, a same rozwiązania już wzbudziły zainteresowanie producentów sprzętu.

Podobne artykuły

33 Komentarze

 1. Coś mi się wydaje, że wydajność wzrosła kilkukrotnie względem wzrostu wydajności poprzednich wydań. Czyli jakies 2% ;-)
  I to biorąc pod uwagę tylko karty z rodziny 4xxx.

 2. Tak, niby szybciej itd, ale znów problemy z własnościowym sterownikiem do grafiki Nvidii oraz zgrzyty z Virtualboksem, co bardzo utrudnia pracę na desktopie. Póki co wróciłem do wypróbowanego kernela 3.12.8.

  • Linux 3.13 ze sterownikami 331.38 działają mi bez najmniejszego problemu. Virtualbox też nie ma problemu… coś mi się zdaje, że twoja dystrybucja kiepsko zarządza aktualizacjami i aktualizuje jądro, a modułów sterowników (nvidii, virtualboxa) nie… to nie wina sterowników, a dystrybucji.

  • Dlatego też, nie instaluje najnowszego jaja jak tylko się ukaże. Należy odczekać z miesiąc od wydania. Do tego czasu jest szansa, że inni vendorzy dostosują swój soft.

  • Niestety ale muszę Cię zmartwić. Sterowniki 331.38 się kompilują bez najmniejszych problemów i działają bez problemów. Ten link co podałeś dotyczy sterowników wydanych kilka miesięcy temu (331.20), które faktycznie mają problemy z kompilacją.

  • Z tego, co widzę, moduł się skompilował. Masz prawdopodobnie ten sam problem, który pijaczek opisał nieco niżej.

  • Poczytaj swojego linka. Wynika z niego, że kompilują się bez problemów, a problemem jest załadowanie modułu. Jasno masz to opisane w linijce 2164.

   „ERROR: Unable to load the kernel module ‚nvidia.ko’. This happens most
   frequently when this kernel module was built against the wrong or
   improperly configured kernel sources, with a version of gcc that differs
   from the one used to build the target kernel, or if a driver such as
   rivafb, nvidiafb, or nouveau is present and prevents the NVIDIA kernel
   module from obtaining ownership of the NVIDIA graphics device(s), or no
   NVIDIA GPU installed in this system is supported by this NVIDIA Linux
   graphics driver release.”

   Najprawdopodobniej jest to ze względu na moduły
   rivafb, nvidiafb, nouveau lub stare sterowniki Nvidii (u mnie akurat one powodowały błąd). Czyli nie wprowadzaj ludzi w błąd – to nie jest wina sterowników, a twojej konfiguracji.

  • Nie uzywam, ani tez nie mam modulow rivafb, nvidafb ani nouveau, nie mam tez starych sterownikow wlasnosciowych nvidii (kasuje je zawsze przed instalacja nowych polecniem rm -rf `find -name /*nr_sterownika*`. Konfiguracja jest identyczna jak na jadrze3.12.8. Wiec co jest problemem?

  • Możliwe, że nowe jądro ma te sterowniki w kompilowane na stałe lub przeszkadza samo istnienie tych modułów (mało prawdopodobne, że nie masz ich pod /lib/modules/3.13.0/kernel/drivers/gpu/drm/). Jednak niezależnie co u Ciebie nie działą sterowniki się kompilują (u Ciebie również) i się bez problemu ładują i działają (u mnie i wielu innych), a problem jest jedynie w niektórych konfiguracjach. Jądro 3.13, sterowniki 331.38 z modułem kompilowanym pod GCC 4.8.2 nie sprawiają mi żadnych kłopotów.
   Co do usuwania sterowników to tak usuwasz tylko linki symboliczne bibliotek, a nie usuwasz sterowników… może spróbuj usunąć pakiety ze sterownikami jeśli masz zainstalowane i uruchom instalator sterowników z parametrem –uninstall
   U mnie log instalacji pod jądrem 3.13 kończy się tak:
   „Installation of the NVIDIA Accelerated Graphics Driver for Linux-x86_64 (version: 331.38) is now complete. Please update your XF86Config or xorg.conf file as appropriate; see the file /usr/share/doc/NVIDIA_GLX-1.0/README.txt for details.”

  • Distro to Slackware 14.1 (tak, tutaj nic się samo automatycznie nie aktualizuje). Niestety nadal problem. Najpierw ominąłem pierwszy z problemów dodając –kernel-source-path=/usr/src/linux-3.13 do skryptu instalacyjnego, ale potem wywala, że nie może załadować modułu nvidia.ko. W necie podają jako rozwiązanie, by zrobić po prostu reboot, ale po reboocie u mnie nadal nie działa. Powalczę w sobotę, jak będę miał więcej czasu, teraz inne sprawy na głowie. Pozdrawiam

  • Rozumiem, że informacje, że nie może załadować modułu wywala instalator Nvidii i instalacja nie kończy się powodzeniem? Też tak mi sterownik pokazał (informacja pojawia się już po poprawnym zbudowaniu modułu jądra), a przy okazji mówi, że możliwa przyczyna to sterownik nouveau lub nvidiafb (w moim przypadku przy kompilacji był to sterownik nvidii 331.38 z dystrybucji, który już po usunięciu przestał kolidować z instalowanym przez instalator Nvidii) i prawdopodobnie tak jest u Ciebie. Po instalacji sterowników zakończonych sukcesem dalej Ci Xy nie wstaną (nie załaduje się moduł) i trzeba wtedy wyłączyć i włączyć komputer, aby jądro się załadowało (pewnie o tym czytałeś, a problem miałeś z tym co ja pisałem).

  • Co ma srodowisko do kompilacji modulu nvidii? Dystrybucja zreszta tez nie ma za wiele. Sciagam jadro 3.13, kompiluje, sciagam stery 331.38 i zonk. Na 3.13 sie nie kompiluja, na 3.12.8 smigaja az milo.

  • No nie wiem… mam sporo doświadczenia z różnymi dystrybucjami i środowiskami i niestety nie działa to wszystko w taki sposób jak myślisz. Różni dostawcy dystrybucji kombinują po swojemu i zdziwiłbyś się jak różnie zachowuje się system i/lub sprzęt nawet w obrębie jednej dystrybucji ale różnych środowisk graficznych.

 3. Aż serce rośnie kiedy się takie coś czyta. ;)

  To ulepszenie zarządzania energią faktycznie jest dość pilne, zwłaszcza na laptopach i temu podobnych.

Odpowiedz