Jądro Linux 3.15 z obsługą miksowanego EFI oraz wieloma nowościami

Jądro Linux 3.15 z obsługą miksowanego EFI oraz wieloma nowościami

przez -
9 2303
Linux Tux

Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.15. Dodano obsługę miksowanego EFI, aby móc wspierać uruchomione 64 bitowe jądro Linux na systemie z 32 bitowym UEFI. Większość systemów posiada już wsparcie dla 64 bitowego UEFI, jednakże kilka urządzeń sprzed paru miesięcy, powoduje problemy z 32 bitowym UEFI, posiadając 64 bitowy procesory.

Przyspieszono czas usypiania i wybudzania systemu. Udało się to osiągnąć poprzez asynchroniczne wątki, w fazach obu usług.

W sterownikach Nouveau dodano wstępną obsługę kart graficznych nVidia Maxwell. Sterowniki RadeonSI otrzymały wsparcie dla technologii Video Codec Engine 2. Pojawiło się sporo zmian w sterownikach Linux DRM.

Dodano obsługę instrukcji AVX-512 i rozszerzenia RDSEED z procesorów Intela. Kontroler Sony DualShock 4 znalazł się na liście wspieranego sprzętu do gier.

Warto także wspomnieć o obsłudze sporej liczby nowego sprzętu mobilnego w tym: klawiatury w Lenovo ThinkPad Carbon, ACPI w Toshibie, tabletach Toshiba Lifebook T901 i T902, sprzęcie Alienware i laptopach Sony.

LLVM i Clang są w stanie skompilować praktycznie całe jądro Linux, jednakże nadal trzeba dopracować cały proces optymalizacji i ewentualnych błędów. Warto zaznaczyć, że pierwsze wzmianki o tym, że jądro Linux może być kompilowane z użyciem LLVM/Clang pojawiły się w połowie października tamtego roku. Osoby zainteresowane projektem powinny śledzić stronę llvm.linuxfoundation.org.

9 Komentarze

Odpowiedz