Jądro Linux 3.17 z ACPI 5.1, Allwinner A23 i memfd

Jądro Linux 3.17 z ACPI 5.1, Allwinner A23 i memfd

  przez -
  12 1527
  Linux Tux
  Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.17. Dodano pełną obsługę kontrolerów Sony Dualshock 3 (Sixaxis) oraz XBox One (bez obsługi wibracji). Pojawiła się sprzętowa akceleracja karty graficznej AMD Radeon R9 290 oraz poprawiono zarządzanie energią na kartach AMD. Sporo zmian włożono także w sterowniki Nouveau dla kart GeForce. Udoskonalono zarządzanie energią i obsługę interfejsu ACPI. Dodano wsparcie dla ACPI 5.1. Ulepszono mechanizm zmiany częstotliwości zegarów oraz usługę hibernacji.

  Urządzenia Wacom, a konkretnie tablety są od teraz widoczne, jako normalne urządzenia HID. Daje to możliwość ich podpiecia pod interfejsie Bluetooth. Dodano obsługę czujniaku ruchu w laptopach Toshiba, co w razie upadku pozwala na bezpieczne wyłączenie dysku twardego. Pojawiły się sterowniki dla karty dźwiękowej w układach Intel Braswell. Dodano pełne wsparcie dla układów Rockchip RK3288 i AllWinner A23.

  Dodano sporo nowości dla systemów plików F2FS i XFS. Dodano nowy mechanizm do przesyłania informacji po szynie KDBUS – memfd. Pojawiło się sporo nowości odnośnie hipernadzorcy KVM, a także wsparcie dla Xen EFI.

  • Roomcays

   Czekam na tę pełną obsługę kontrolerów Sony Dualshock 3. Ciekawe, czy to również oznacza możliwość połączenia przez bluetooth?

  • Qba

   Przecież kontrolery SONY są rozpoznawane przez system jako najzwyklejsze urządzenia klasy HID i działają z Linuksem już od kilku lat, chodzi o wibracje?

   @Roomcays aby używać pada od PS3 przez bluetooth zainstaluj program QtSixa.

   • Roomcays

    @Qba: głównie chodzi o połączenie przez Bluetooth. Nie potrafię połączyć pada przez QtSixa i czekam na inne rozwiązanie. Próbowałem wielokrotnie, ale pad chwilę po połączeniu zaraz się rozłącza.
    Wibracje też by się przydały.

  • Pingback: Firma Semihalf pomagała w rozwoju jądra Linux 3.17 - Linux mint, centos, ubuntu - OSWorld.pl - mały świat wielkich systemów!()