Jądro Linux 3.3

Jądro Linux 3.3

przez -
14 1258
Linux Tux

Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 3.3, które jest aktualizacją dla wydanego jądra Linux 3.2. Z powodu wykrytych problemów, Linus zdecydował się wydać aż siedem wersji kandydujących, Nowa wersja przynosi jak zwykle wiele zmian, a w szczególności aktualizację sterowników, poszerzoną listę obsługiwanego sprzętu, usprawnienia dotyczące wirtualizacji i systemu plików, a także kilka zmian w sieciach.

Infrastruktura

Udoskonalono obsługę zapisu danych na wolnych pamięciach flash. Czasem zapis dużej ilości plików, powodował zawieszenie się systemu. Poprawiono wydajność zapisu w sterowniku FUSE dla NTFS-3G. Pojawiła się łatka memory control group naturalisation patches, która polepsza zarządzanie pamięcią RAM w cgroup controller „memory”.

Pamięć masowa

Dodano sterownik dla NVMe – Non-Volatile Memory Express (wersje 1, 2 i inne). Jest to standardowy interfejs, zaprojektowany rok temu do obsługi połączeń SSD poprzez szynę PCI lub PCI Express. SATA Express, następca standardu SATA 6G, będzie używał koncepcji z NVMe. Kod MD odpowiedzialny za softwarowy RAID otrzymał funkcje hot swap, do kopiowania danych z jednego urządzenia na inne, dzięki czemu pierwsze może zostać potem usunięte. Jest to odpowiedź na problemy z utratą danych, podczas odbudowywania macierzy, po zmianie dysków.

Sterowniki

Dodano sterowniki dla Androida, co pozwala uruchamiać go w przestrzeni użytkownika. Brakuje natomiast wybudzania z blokady i podobnych. Pod długoletnim projektowaniu, sterowniki myszy, sieci i HID dla Hyper-V znalazły się w końcu w jądrze.

Sterownik dla kodeków Cirrus HDA wspiera od teraz Cirrus Logic 4213. Sprzętowy sterownik monitorowania it87 natomiast otrzymał obsługę chipu IT8728F, który znajduje się na niektórych płytach głównych. W sterowniki dla touchpadów ALPS dodano wsparcie dla protokołu ALPS 3/4.

Grafika

Sterowniki Intela

Dodano poprawioną opcję oszczędzania energii RC6, dla wbudowanych kart graficznych w procesorach Sandy Bridge, dzięki czemu można zaoszczędzić od 3 do 5 Wat w spoczynku. Jednakże jest ona domyślnie nieaktywna w tej wersji jądra, i trzeba ją włączyć, poprzez dodanie argumentu i915.i915_enable_rc6=1.

Sterownik graficzny DRM/KMS dla rdzeni Intel GMA500, GMA600, GMA3600 został włączony do podsystemu DRM. Wspiera on używanie wbudowanego intelowskiego chipsetu US15W, który jest znany, jako Poulsbo.

Sterowniki Nouveau

Dodano wsparcie wyjścia dźwięku poprzez HDMI na chipie NVA3 (GT215) i innych (1, 2, 3, 4), które są w kartach GeForce GT240, GT320, GT335M i ich następcach. Sterownik Nouveau wspiera też model NVD9, który to chip występuje na grafikach GeForce GT520, GT520M, GT520MX i GT410M.

Sterowniki Radeon

Pojawiło się wsparcie wyjścia dźwięku HDMI na niektórych chipach Evergreen – Radeon 5000. Kod został napisany z pomocą inżynierii wstecznej i trzeba go jeszcze dopracować.

Sieci

Dodano sterownik parowania, który potrafi łączyć kilka urządzeń internetowych w jedną wirtualne urządzenie (link aggregation/802.1AX). Jest on podobny do istniejącego sterownika łączenia (bonding driver), dzięki czemu wirtualne urządzenie sieciowe może używać techniki round-robin, do dzielenia obciążenia sieci, pomiędzy różne porty. Dodatkowo specjalne zaprojektowany „port zapasowy” może przejąć funkcje, jeżeli są problemy z połączeniem sieciowym.

Pojawiły się komponenty wymagane do działania Open vSwitch. Jest to wielowarstwowy wirtualny przełącznik, operujący na warstwach 2, 3, 4 i został specjalnie przystosowany dla wirtualizowanych środowisk. Dynamic Queue Limits i Byte Queue Limits pozwalają jądru kontrolować, jak dużo danych może ono przesłać za jednym razem. Ma to zredukować problem „bufferbloat”, który został wykryty w poprzedniej wersji jądra.

System plików

Dodano poprawki kodu Btrfs, w postaci zbalansowania oraz re-striping kodu, która to cecha przemieszcza dane pomiędzy woluminami Btrfs (1, 2, 3, 4, 5, 6). Pozwoli to tworzyć RAID z systemem plików Btrfs i migrować dane pomiędzy różnymi rodzajami. Nowy rodzaj kodu umożliwia także zatrzymanie migracji, anulowanie i ponowne wznowie po awarii. System plików Ext4 otrzymał nowy mechanizm zmiany rozmiaru, który nie jest programem w przestrzeni użytkownika. Ma to przyspieszyć proces zmiany rozmiaru w niektórych sytuacjach.

Architektura

Dzięki dodaniu zmian w kodzie jądra dla ASPM, Linux 3.3 używa technologii zarządzania poborem mocy szyny PCI Express. Pojawiło się podstawowe wsparcie dla ACPI 5.0. Kod ARM używa teraz LPAE – Large Physical Address Extension, co pozwoli 32 bitowym systemom dla AMRv7 mieć dostęp do pamięci większej, niż 4GB. Natomiast kod dla architektury S390 ma dostęp do 64TB pamięci RAM, poprzednio było to 3.8TB.

14 Komentarze

  • Na początku trudne, potem jest to coraz łatwiejsze, w pewnym momencie staje się rutyną i robisz to na śniadanie :) Polecam sobie skompilować.

   make nconfig
   make
   make modules_install

 1. "Dodano oszczędzanie energii RC6, dla wbudowanych kart graficznych w procesorach Sandy Bridge, dzięki czemu można zaoszczędzić od 3 do 5 Wat w spoczynku. Jednakże jest ona domyślnie nieaktywna w tej wersji jądra, i trzeba ją włączyć, poprzez dodanie argumentu i915.i915_enable_rc6=1."

  Ja z tej opcji korzystam od dość dawna, przynajmniej od wersji 3.0. W przeciwnym wypadku karta grzała się na potęgę. Niemożliwe więc jest, by opcja pojawiła się w tej wersji jądra.

Odpowiedz