Linux Tux

Linus Torvalds ogłosił wydanie jądra Linux 4.0. Najbardziej oczekiwaną zmianą, która zaważyła także o zmianie numeracji jest dodanie technologii umożliwiającej dostarczanie na żywo, w czasie działania systemu operacyjnego, poprawek do jądra Linuksa bez konieczności restartu systemu. Prace nad nią trwały przy współudziale firm SUSE i Red Hat, które od dłuższego czasu posiadały własne rozwiązania: kGraft i Kpatch.

Systemy plików i dyski

Dodano VirtIO 1.0, nowy standard wirtuzalizacji dla sterowników urządzeń dyskowych i sieciowych. Sterownik urządzenia maszyny wirtualnej wie jedynie, że został uruchomiony w środowisku wirtualnym i współpracuje tylko z hipernadzorcą (Hypervisor). Pozwala to maszynie wirtualnej na stworzenie wysokowydajnego środowiska sieciowego i zwiększenie wydajności operacyji dyskowych, w tym umożliwia skorzystanie z większości zalet parawirtualizacji.

Pojawiło się wsparcie dla serwerów blokowych pNFS, które są aktualnie wspierane przez system plików XFS. Udoskonalono obsługę RAID 5 i RAID 6 w Btrfs. Poprawiono sporo funkcji w systemie plików F2FS. System plików OverlayFS otrzymał opcję obsługi wielu warstw w trybie tylko do odczytu.

Procesory

Pojawiła się obsługa platformy Intel Quark. Dodano sporo optymalizacji dla architektury x86 w KVM. Deweloperzy IBM zaimplementowali wsparcie z13. Pojawiło się sporo nowych platform architektury ARM. Dodano nowy sterownik AMD ACPI oraz obsługę Skylake P-State. Prócz tego pojawiło się sporo udoskonaleń w zarządzaniu energią i ACPI.

Reszta sprzętu

Udoskonalono wsparcie laptopów Toshiba. Poprawiono obsługę Bootloader dla konsoli PlayStation 3 z Linuksem. Dodano wsparcie TPM 2.0 dla Trusted Computing. Udoskonalono i dodano nowe sterowniki multimedialne, a także sterowniki urządzeń wejścia. Zaktualizowano podsystem dźwięku oraz ulepszono wsparcie dla Logitech HID++.

3 Komentarze

  1. I jak ma taka aktualizacja wyglądać? Mam dwa obrazy – jeden obecny i jeden nowszy, co mam zrobić żeby je podmienić bez reboota?

Odpowiedz