Dla wielu osób temat ten może być bardzo banalny i śmieszny, jednak część początkujących użytkowników ma problem ze zdobyciem konkretnej dystrybucji Linuksa. Problemy pojawiają się również z legalnością posiadania takiego systemu w domu, pracy, biurze, firmie czy urzędzie. Postaram się rozwiać te wszystkie wątpliwości. System Linux możemy bez żadnych konsekwencji prawnych ściągnąć z internetu i zainstalować na dowolnej liczbie komputerów w domu, firmie, szkole czy urzędzie.

Takie właśnie prawo gwarantuje nam licencja GNU GPL, na której zasadach rozpowszechniany jest Linux. Treść tej licencji dołączona jest również w postaci elektronicznej do każdego wydania dowolnej dystrybucji Linuksa. Możemy ją również znaleźć w każdym programie, który został napisany na jej zasadach. Polskie nieoficjalne tłumaczenie możemy przeczytać na stronie gnu.org.pl. Nie zostało ono opublikowane przez Free Software Foundation i pod względem prawnym nie stanowi warunków rozpowszechniania oprogramowania stosującego GNU GPL. Ustanawia je wyłącznie oryginalny angielski tekst licencji GNU GPL.

Linux jest Wolnym Oprogramowaniem. Wolność tego systemu oznacza to, że jest rozprowadzany wraz z kodem źródłowym, który możesz dowolnie zmieniać wedle swoich potrzeb. Masz prawo do dowolnej ilości kopii Wolnego Oprogramowania, do przekazania tych kopii swoim znajomym, a także do nieograniczonej modyfikacji kodu źródłowego z zaznaczeniem, że musisz udostępnić swój zmieniony kod innym osobom.

Przed przystąpieniem do poszukiwań swojego systemu powinniśmy zrozumieć jaka jest różnica między samym Linuksem a dystrybucją Linuksa.

Linux – formalnie oznacza jądro systemu, jednak większość ludzi zwykło nazywać w ten sposób całą dystrybucję. Sama nazwa pochodzi ze zbitki słów Linus (będącego imieniem twórcy) i Unix (Linus’ Unix). Nie przyjęła się proponowana przez Torvaldsa nazwa Freax. Nazwa “Linux” informuje także o tym, że nie jest to system Unix: Linux Is Not UNIX. Część osób preferuje nazwę “GNU/Linux” zamiast samego “Linux”. Ta pierwsza jest promowana przez Free Software Foundation i Projekt GNU, aby podkreślić duży wkład projektu GNU w większości dystrybucji. Więcej informacji w haśle GNU/Linux. Linux należy do całej społeczności, tysięcy osób które go rozwijają od 1991 roku. Sam Linus również nie jest właścicielem Linuksa, chociaż jest właścicielem znaku towarowego.

Dystrybucja Linuksa (GNU/Linux) – jest kompletnym systemem operacyjnym, czyli jądrem wraz z zestawem niezbędnego do działania oprogramowania. Są dystrybucje zajmujące dyskietkę, a są i takie które zajmują kilka płyt DVD, wszystko zależy od ilości dołączonego oprogramowania. Dystrybucja to nie tylko system, to również komplet gotowych programów, bibliotek, sterowników, za pomocą których możesz pracować, grać, słuchać muzyki czy oglądać film. Popularność dystrybucji bardzo się waha w zależności od kraju oraz języka użytkownika. W skali globalnej pewną miarą względnej popularności może być zestawienie tworzone przez DistroWatch. Zazwyczaj dystrybucje są instalowane bezpośrednio na dysku stałym komputera. Istnieją również dystrybucje nie wymagające instalacji. Uruchamiane są one bezpośrednio z nośnika:

W chwili obecnej dokładna ilość dostępnych dystrybucji nie jest znana – jest ich zapewne kilkaset. Jednak tylko kilka z nich jest w chwili obecnej najbardziej popularne i najczęściej używane. Zazwyczaj na każdej stronie www poszczególnych dystrybucji będziesz mógł bezpłatnie pobrać wybraną dystrybucję Linuksa. Do najpopularniejszych obecnie dystrybucji należą:

Najprostszą metodą w zdobyciu Linuksa jest pobranie go ze strony domowej danej dystrybucji. Wystarczy posiadać dość szybkie łącze internetowe oraz nagrywarkę CD / DVD. Ze strony danej dystrybucji Linuksa pobieramy obraz płyt(y) w postaci pliku ISO, który potem nagrywamy na nośniki. Wybrane dystrybucje możesz również ściągnąć z ogólnodostępnych serwerów FTP (np. ftp.task.gda.pl, sunsite.icm.edu.pl) lub za pomocą programów typu p2p (peer-to-peer).

Jeżeli nie posiadamy nagrywarki, lub dostępu do stałego łącza możesz kupić gotowe płyty CD z Linuksem. I tutaj mamy kilka możliwości. Możemy zakupić komercyjne wersje Linuksa wprost ze stron twórców danego systemu. Komercyjne wersje Linuksa oznaczają, że do danego systemu dostajemy pomoc techniczną, podręcznik, komercyjne oprogramowanie i inne usługi, które zależą od danego sprzedawcy.

Możemy też zakupić dowolne czasopismo poświęcone temu systemowi. Za koszt 20 – 30 zł dostaniemy kilka płyt CD / DVD wraz z przydatną lekturą do poczytania. Przykładem takiego czasopisma może być Linux+.

Kolejnym sposobem jest zakup płyt z nagranym Linuksem na aukcjach internetowych, np. na Allegro, lub Świstaku. W tym przypadku koszt wyniesie około 10 – 30 zł + koszty przesyłki. Na aukcjach sprzedawane są też dystrybucje modyfikowane przez pasjonatów.

Ostatnim darmowym sposobem na uzyskanie dystrybucji jest poproszenie znajomego by za nas pobrał i nagrał daną dystrybucję. Dzięki grupie wolontariuszy skupionych wokół akcji “Rozdajemy Linuksa” możemy za darmo dostać prawie dowolny system. Uczestniczy w niej już kilkaset osób z różnych miast Polski. Możecie również nas poprosić o dany system pisząc na naszym forum internetowym.