Jakie nowości czekają nas w MySQL 5.6?

Jakie nowości czekają nas w MySQL 5.6?

przez -
8 1538
MySQL

Firma Oracle poinformowała o nowościach jakie czekają nas w nadchodzącym wydaniu serwera baz danych MySQL 5.6. Firma skupiła się głównie na zwiększeniu skalowalności, wydajności i elastyczności swojego produktu. Przede wszystkim zaktualizowano silnik składowania danych InnoDB. Otrzymał on pełne wsparcie dla przeszukiwania pełnotekstowego. Możliwe jest również tworzenie indeksów pełnotekstowych oraz przeszukiwanie treści w tabelach InnoDB.

Ulepszono również start samego serwera dzięki opcji Buffer Pool Pre-loading. Umożliwia to automatyczne lub ręczne wstępnie ładowanie buforów InnoDB. Znacznie skraca to czas startu lub restartu serwera.

Zwiększono również wielkość redo logów z 4 GB do 2 TB. Pozwala to na zwiększenie wydajności w aplikacjach, które bardzo intensywnie zapisują dane do dziennika. Ograniczy to częstotliwość zamykania i tworzenia nowych plików.

Pojawiło się również BinLog API. Otwiera to nowe podejście do replikacji MySQL do innych systemów lub baz danych. API pozwala na odczyt i dekodowanie logów binarnych serwera, które są wykorzystywane w mechanizmie replikacji. Poprawiono również sam mechanizm binlogów, dodając do niego Group Commit. Od teraz aktualizacje do dziennika mogą być wykonywane równolegle co zwiększa wydajność całej replikacji.

Wydanie Preview MySQL 5.6 dostępne jest w serwisie labs.mysql.com. Oprogramowanie to nie nadaje się do produkcyjnego wykorzystania. Brakuje jeszcze wielu elementów, a spora z nich część jest nadal w rozwoju.