Jasper St. Pierre wyjaśnia, jak działa XWayland

Jasper St. Pierre wyjaśnia, jak działa XWayland

przez -
16 754
Pulpit

Jasper St. Pierre, deweloper Waylanda, dodał na swoim blogu wpis, w którym wyjaśnia działanie XWaylanda. Jest to nowa funkcja, która została niedawno dodana do rozwojowej wersji X.Org Server 1.16 i pozwala na uruchamianie aplikacji, wykorzystujących X11 na Waylandzie. Poznajemy dokładny opis i zastosowane technologie, oraz co jeszcze pozostało do zrobienia.

 • o_O

  Jak się pisze taką notkę, to dodaje się link w tekście, a nie gdzieś tam w źródle.
  To jest najważniejsza informacja. W przeciwnym razie wychodzi na to, że piszesz jakim to wielkim wydarzeniem było dodanie wpisu na blogu i na tym koniec.
  Linkiem powinien być “wpis”, albo całe “wpis, w którym wyjaśnia działanie XWaylanda”.

  Źródło, to tylko poboczne wtrącenie. Można w nim napisać skąd wiesz o danym wydarzeniu.
  I tu o nic cię nie oskarżam, ale nie wierzę, że czytasz każdy blog, żeby wiedzieć, co zostało na każdym z nich dodane. Uczciwość wymaga, żeby podać więc źródło tych informacji, czyli np. inny serwis newsowy, na którym o tym przeczytałeś.

  Tyle na temat porządnego linkowania i podawania źródeł. Czasem warto wiedzieć, szczególnie jak się prowadzi serwis z newsami.

  • Ollbi

   Poczytaj o SEO, a dopiero marudź o dodawaniu linków w tekście. EOT.

  • sprae

   Czyli seo ważniejsze niż czytelnik?

  • Ollbi

   Ale w czym widzisz problem, że link do oryginału podany jest w źródle, dość dobrze widocznym pod głównym newsem? Czy czytelnicy już się na tyle rozleniwili, że patrzą się tylko na 3 pierwsze linijki i nie spoglądają w źródło?

  • o_O

   Widać że nic nie pojmujesz.

   Link jest informacją, właściwie w tym newsie podstawową.

   Źródło to dodatek, poboczne wtrącenie absolutnie bez znaczenia dla treści samego newsa.
   Źródło to nie załącznik do newsa.
   Źródło to miejsce, które autor podaje za podstawę tego co pisze. Źródłem może być kolega, gazeta, inny serwis newsowy, etc. Oczywiście wtedy zawsze pojawia się coś takiego jak wiarygodność źródła.
   Napisanie, że sam oryginalny blog jest źródłem informacji o wpisie, który się na nim pojawił, jest całkowicie bez sensu. Wtedy taki news nie ma źródła, bo jest po prostu faktem, a nie informacją z jakiegoś źródła.

   Problem widzę w tym, jak podchodzisz do swoich obowiązków jako redaktor-wanna-be.

  • mateusz

   czy to z tego samego powodu niektore slowa sa wyboldowane? myslalem, ze to przez niedopatrzenie a obawiam sie, ze to dlatego, ze stosujecie SEO :(

  • Ollbi

   Ważne słowa zawsze są pogrubiane, aby były dobrze widoczne. Dzięki temu dla mnie tekst jest czytelniejszy :-)

  • mateusz

   kurcze, zaczynam sie zastanawiac czy to nie tak, ze o_O ma dostep do internetu tylko w szkole – bylo iles tygodni bez jego trollowania a teraz (po feriach) znowu.. zastanawiajace ;)

 • o_O

  I weźcie przestańcie wreszcie lecieć jak te muchy do gówna i wyłączcie tę żałosną Disqpę… Nóż się w kieszeni otwiera…

 • o_O

  Wchodzę na stronę tego Pierra, a tam… nawiązanie do defaultowej tapety tapety gnome w samej szacie graficznej strony, a niżej od razu kilka razy gnome wymienione w tekście o… Waylandzie.
  Co ma gniot do Waylanda, który jest (powinien być) warstwę niżej i absolutnie nic o gnome/KDE/etc. nie wiedzieć? Nie wiadomo, ale nawiedzony człowiek zawsze znajdzie okazję do nawiązania do swojego obiektu chorego kultu.

  Już się boję jakim gównem może okazać się Wayland, skoro zajmują się nim nie dość, że programiści gnome, to jeszcze stereotypowi członkowie tej żałosnej społeczności z klapkami na oczach.

  • sprae

   Wayland jest tylko protokołem, który obsługują menadzery okien.

  • mikolajs

   Nie rozumiesz czemu większość deweloperów Waylanda używa Gnome? Zresztą co za różnica to ich sprawa.
   PS. Ale jesteś spostrzegawczy. Nie zwróciłbym na to uwagi, ale ja nie szukam wszędzie spisku Gnomowców :)

  • icywind

   Wyrósł nam kolejny Nazir… Najwidoczniej mu się podoba wygląd Gnome… ja pier**** Nikt nie możne nawet wspomnieć o Gnome bo dla o_O będzie to oznaka “chorego kultu” ale, że pod każdym newsem sam musi wspomnieć jak bardzo nienawidzi tego środowiska i rzucić wiadro pomyj na developerów jest już ok :D
   Niech ktoś coś zrobi z tym trollem bo to żałosne jest.