Dzień 1

Przygotuj własne urządzenie USB na płytce z Linuksem

Stanisław Wadas
Libusbg, gt, gadgetd : czyli jak w prosty sposób skonfigurować gadget-a USB w Linuksie. Koniec z modułami kernelowymi i żmudną konfiguracją z linii komend. Ponadto dlaczego każdy komputer może być dziurawy czyli własna funkcja USB z poziomu aplikacji.

gcc hello-world.c

Krzysztof Leszczyński
Kompilacja to wieloetapowy proces, w wyniku którego z tekstu źródłowego powstaje kompilat, na ogół plik w formacie ELF. W wyniku konsolidacji (linkowania), w pliku wynikowym zostają połączone pliki obiektowe, biblioteki statyczne oraz informacja potrzebna do ładowania bibliotek dynamicznych. Podczas wykonywania programu ELF, loader dokonuje ostatecznej konsolidacji programu w pamięci. Podczas warsztatu przećwiczymy dokładnie każdy etap kompilacji wraz z przypadkami nietypowymi. Na życzenie publiczności powiem albo o kompilacji GPU, albo o konsolidacji kodów w różnych językach, np. python + C. Czego nie będzie: Nie będzie o pisaniu Makefile, automake, cmake, libtool, eclipse i innych narzędziach wysokopoziomowych.

Wojna initów

Jacek Konieczny
SysVinit, Upstart, systemd. Do czego to właściwie jest? Czemu kolejne dystrybucje przechodzą na systemd, skoro tak wiele złego o nim można przeczytać? Co było złego w starym inicie i skryptach startowych Waszej ulubionej dystrybucji. Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć moją prezentacją. W opowieści nie zabraknie zombie i demonów.

Dzień 2

Ansible: superluminal way to infrastructure automation

Paweł Rozlach
Jak wejść w świat automatyzacji „tą inną drogą” w świecie zdominowanym przez Puppeta, Chefa i CfEngine? Perypetie, wzloty i upadki, a także nowe możliwości i nowe ograniczenia jakie napotkałem w ciągu roku pracy nad automatyzacją konfiguracji infrastruktury i aplikacji. Opowieść o trudach wędrówki, odplątywaniu zależności, klaryfikacji koncepcji i różnicach w charakterach.

Raspberry Control – An Open Source and Open Hardware Smart Home

Łukasz Skalski
Celem prezentacji jest przybliżenie uczestnikom Jesieni Linuksowej projektu Raspberry Control 2.0 (będącego kontynuacją projektu Raspberry Control 0.2), który umożliwia łatwe i szybkie zbudowanie systemu typu „Inteligentny dom”, korzystając wyłącznie z otwartego oprogramowania oraz tanich i łatwo dostępnych komponentów/modułów elektronicznych (w tym Raspberry Pi). W ramach prezentacji autor omówi architekturę przygotowanego rozwiązania (aplikację serwerową oraz aplikację mobilną), opisze sposób dodania wsparcia dla nowych komponentów/czujników oraz, w ramach krótkiego DEMO, zaprezentuje komunikację z najnowszymi urządzeniami typu „wearable”.

Open source na Microsoft Azure – nowe otwarcie v.2

Sylwia Ptaszek-Pydyn
Maszyny wirtualne z Linux, bazy danych: Oracle oraz MySql, WordPress, Drupal a na dodatek do zarzadzania Puppet i Chef… czym jeszcze zaskoczy nas Microsoft?

Open Media Vault – dobry system NAS dla domu i małej firmy

Cyryl Sochacki
Pokażę i zaprezentuję system do budowy i zarządzania serwerem NAS dedykowanym dla domu i małych firm. Jeśli słyszałeś o FreeNAS to OMV nie będzie ci obcy i pokaże, że ma więcej możliwości i jest przyjazny użytkownikom.

Vagrant a nauczanie informatyki

Stanisław Topolewicz
Utrzymanie porządku w pracowni informatycznej w szkole lub na uczelni jest zajęciem trudnym, zwłaszcza, gdy odbywają się tam zajęcia z wielu przedmiotów (Podstawy IT, Programowanie, Tworzenie stron WWW). Ponadto uczniowie/studenci często instalują własne programy, często niepożądane. Vagrant pozwala na tworzenie i uruchamianie maszyn wirtualnych (systemów operacyjnych oraz oprogramowania) dopasowanych do rodzaju zajęć na wszystkich komputerach w pracowni.

One Run to rule them all

Jan Psota
Powiązania plików z programami. Osobne w każdym środowisku, w każdym menedżerze plików, w programie pocztowym, MC, xdg itp… Po co się męczyć, jeżeli można problem rozwiązać jednym poleceniem? Tylko niech nie będzie to xdg-open, co powinno być jasne dla każdego, kto próbował…

Zostań współtwórcą dystrybucji Linuksa, czyli jak dołączyć do społeczności deweloperów Fedory

Dominik Mierzejewski
Krótkie wprowadzenie dla osób chcących zostać opiekunami pakietów w Fedorze. Opowiem o projekcie Fedora, procesie zgłaszania i recenzowania nowych pakietów, regułach tworzenia pakietów w Fedorze, a także o alternatywnch sposobach dołączenia do społeczności.

Dzień 3

Plan 9 – jak wyglądałby świat UNIX’a 2.0?

Szymon Olewniczak
W moim wystąpieniu postaram się przybliżyć słuchaczom system operacyjny Plan 9 powstały w Bell Laboratories jako następca UNIX’a. Pokażę kilka ciekawych własności systemu, oraz zaprezentuję Plan 9 from User Space – czyli port większości programów z Planu 9 na systemy UNIX’o pochodne.

Sysdig

Grzegorz Nosek
Jakie zapytania do MySQLa korzystają z tabel tymczasowych? Który proces najbardziej obciąża sieć? Gdzie jest wąskie gardło aplikacji? ♫ … możesz wiedzieć jeśli chcesz … ♫ Sysdig to nowe narzędzie do śledzenia działania systemu inspirowane stracem, solarisowym dtracem i tcpdumpem, a na czubku tortu wisienka z Lua. Jedno z kategorii „jak ja mogłem wcześniej bez tego żyć?”

Orchestrating Docker containers in a scale: Fedora / Kubernetes and CoreOS / Fleet

Maciej „docent” Lasyk
Ostatnie kilkanaście miesięcy przebiegły pod znakiem konteneryzacji. Docker staje się powoli jednym z głównych narzędzi pozwalających na łatwe i wydajne skalowanie środowisk aplikacyjnych. Firmy takie jak IBM, Red Hat, Rackspace czy Google inwestują coraz więcej w rozwój tych kontenerów a community rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wielu z nas już miało swój pierwszy kontakt z Dockerem poznając jego możliwości oraz zastanawiając się nad rozwiązaniem wielu nowych problemów, które się pojawiają w świecie kontenerów. Jednym z nich jest orkiestracja środowisk, w których istotne są aspekty takie jak zależności między kontenerami, kolejność uruchamiania czy pewność, iż żaden z kontenerów nie sprawia problemów. Do tych celów możemy stworzyć swoje własne rozwiązanie lub też użyć jednego z gotowych narzędzi. Przedstawię Wam Kubernetes (na podstawie instalacji w Fedorze) oraz Fleeta (działającego na CoreOS) omawiając różnice pomiędzy nimi, spełniane zadania oraz plusy oraz minusy. Autor jest kontrybutorem w projekcie Fedora gdzie zajmuje się między innymi projektem Fedora Dockerfiles mającym na celu edukację oraz rozwijanie integracji Fedory z Dockerem.

Podobne artykuły

6 Komentarze

  1. Spróbowałem posłuchać, dałem szansę dwóm naganiom i przypomniało mi się dlaczego rok temu zrezygnowałem z odsłuchu. Fatalna jakość nagrania, dla mnie nie do przejścia, bo po kilku minutach czuję zwyczajnie dyskomfort. Czy naprawdę nie można zrobić tego poprawnie?

    • Kamera nie ma możliwości podpięcia mikrofonu. Modele takie kosztują dwa razy więcej, aniżeli ten co obecnie posiadamy.

    • Wychodzi różnica pokoleniowa ;-) Cenię sobię brak szumów tła, pogłosu itp. Pewnie 15 lat temu bym na to nie zwrócił uwagi.
      Niemniej jednak poprawa jakości zwiększyłaby, moim zdaniem, audytorium. Konkurencyjne nagranie w necie, a jest ich mnóstwo, wygrywają moją osobę.

Odpowiedz