Kadu 2.0 przepisany na bibliotekę Qt 5 i integracją z Unity

Kadu 2.0 przepisany na bibliotekę Qt 5 i integracją z Unity

przez -
36 1948
Kadu

Zespół Kadu po wielu latach prac ogłosił wydanie Kadu 2.0, komunikatora internetowego obsługującego protokół Gad-Gadu oraz XMPP/Jabber. Deweloperzy sporo pracy włożyli w przepisanie całego kodu na bibliotekę Qt 5.4. Umożliwi to szybszą i łatwiejszą pracę nad kolejnymi wersjami. Użyto również biblioteki wstrzykiwania zależności Injeqt, a także naprawiono sporo błędów. W Kadu 2 mamy dostępne następujące tłumaczenia: angielskie, czeskie, francuskie, polskie i tureckie. W przyszłości planowane jest dodanie nowych.

Poprawiono integrację ze środowiskiem graficznym Unity, w tym dodano wykrywanie czy Kadu pracuje na Ubuntu, czy innej dystrybucji. Dzięki temu nie występują problemy z z kompatybilnością metod dokowania. Dodatkowo usprawiona wtyczka indicator_docking jest automatycznie ładowania a Kadu pojawia się pod ikonką wiadomości w prawym górnym rogu. Nowa wtyczka unity_integration pozwala na wyświetlanie liczby nieprzeczytanych wiadomości przy ikonie Kadu na panelu.

Udoskonalono i poprawiono większość dźwięków. W oknie rozmowy pojawiła się nowa opcja konfiguracyjna, która w razie otrzymania wiadomości, automatycznie otwierać nowe okna rozmowy w postaci zminimalizowanej. Nowa pozycja w menu kontekstowym rozmowy pozwala natychmiastowo wysłać zawartość schowka.

36 Komentarze

  • Och lamusy, jak sieć GG została stworzona to takie pokraczyska jak facebok jeszcze nawet w głowach się nie rodziły.

  • GG miało swoje 5 minut w historii polskiego internetu podobnie jak NK i podobnie jak oni przespali moment, w którym trzeba było się rozwinąć. Obecnie są lepsze/wygodniejsze rozwiązania.

  • Tak zwłaszcza przywolywany przeze mnie facebook z trylionem treści która mnie nie interesuje.

  • Ludzie którzy wiedza co dobre … może ten protokół cudowny nie jest ale działa, jak należy. Ja używam go od 2000 roku ;)

  • no to ja muszę dłużej, bo z tego co widzę ty masz nr powyżej 2,5 mln… a ja na poziomie 40tyś :) dostałem kiedyś od klienta nr 1313, ale go sprezentowałem dalej:)

  • Ja ciągle używam GG do komunikowania się z niektórymi osobami :-) To jest wręcz wygodne :D

  • Dobre pytanie – ostatnim razem przez sieć GG, rozmawiałem dłużej jakieś 5 lat temu :-) Od tego czasu cisza, wszystkie słoneczka na liście są szare. Szkoda.

   W moim przypadku, częściej korzystam z maili oraz czasami Facebooka, aczkolwiek nieczęsto – nie będę Facebookowi zdradzał szczegółów mojego życia przecież :-)

  • W takim razie polecam Kadu z wtyczką OTR (domyślnie dostępna od wersji 1.0 wzwyż) – można szyfrować wiadomości tak, że Facebook ich nie odczyta – funkcja ‚Rozpocznij prywatną rozmowę’ dostępna w panelu na górze okna rozmowy.

  • Rozwija się i to coraz prężniej ;) Przypominam, że w ramach XMPP/Jabber Kadu wspiera rozmowy przez Facebooka i GTalka.

  • Teraz się chyba nazywa „Hangouts”, ale ze strony Kadu to nadal XMPP i nawet adres serwera się nie zmienił.

  • podejrzewam że po przejściu na Qt5 coś się ruszy w tym temacie. Też czekam na taką wersje.

  • Nie ma kto robić wersji na Androida – to wymaga całkowicie nowego GUI. Nie liczyłbym na to o ile ktoś nowy nie dołączy do teamu z odpowiednią wiedzą.

  • Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że Kadu jest rozwijane przez jednego developera Vogel.
   Żeby nie było to uważam Kadu za bardzo dobry komunikator.

  • Miałem nawet okazję z nim rozmawiać w zeszłym roku i rzeczywiście pracował przy tym sam

 1. Ja miałem wrażenie od pewnego czasu, że wersja na Windows działała o wiele stabilniej od tej na Linuksa. Poza tym jaki jest sens używania GG na desktopie, skoro mamy wersję online? :-)

  • W przypadku starszych komputerów lekki klient GG działający w tle będzie łaskawszy dla sprzętu niż trzymanie karty w FF czy Chrome podczas np. gry.

  • Wolę aplikacje dedykowane – są wygodniejsze. Ale to kwestia gustu. Nikogo do Kadu nie zmuszam :)

  • Popieram.
   Mnie tylko brakuje w Kadu coś takiego jak Message Export w Mirandzie. Wtyczka ta zapisuje na bieżąco historię rozmów do czystego pliku tekstowego. Ma to dwie zasadnicze zalety:
   1) Można łatwo otworzyć, przeszukiwać czy archiwizować historię – dzięki temu, że są to właśnie czyste pliki tekstowe
   2) Można zdefiniować które kontakty mają się zapisywać do jakiego pliku. Dzieki temu jak mam liście dwa razy kolegę Kowalskiego, który w robocie używa GG, a prywatnie w domu Jabbera, to przy przeszukiwaniu historii nie musze się zastanawiać na którym koncie akurat wtedy z nim gadałem – wszystko leci poprostu do kowalski.txt – IMHO jest to super sprawa.

   Fajnie byłoby mieć jakie cuś w Kadu :)

  • Zgłoszenia przyjmujemy na http://www.kadu.im/redmine (nie wymaga rejestracji)

   A jeżeli chodzi o historię – w Kadu można łączyć kontakty i wtedy ich historia też jest łączona. Co ciekawe, można je też rozłaczyć i historia jest wtedy poprawnie dzielona ;) A nawet przy połączonych kontaktach można przeglądać historię w trybie dzielonym i połączonym (znajomego w oknie historii można „podzielić” używając klawisza strzałki w prawo).

  • Niezależność od sypiących się przeglądarek, lepsza integracja z systemem (notyfikacje, w pracy niedawno ze skype przeszliśmy na Slacka i też używam klienta z tego powodu), wysyłanie wycinków ekranu.

  • Jaki jest sens kupowania komputera z internetem, skoro ktoś może mieć za oknem kafejkę internetową lub tablet/smartfone? Normalnie uwielbiam ludzi z takim tokiem myślenia. Wersja online nadaje się najwyżej gdy jesteśmy u kogoś lub zaglądamy na GG raz na 3 miesiące. Nie wyobrażam sobie, kilka razy dziennie wpisywać adres do komunikatora i podawać dane do logowania. Jeszcze bardziej nie wyobrażam sobie szukać GG online w gronie 50 otwartych zakładek. Dedykowany komunikator jest po prostu wygodnym wyborem (mam na myśli osoby, które często korzystają).

Odpowiedz