Już od dłuższego czasu dostępna w sklepach jest dedykowana kamera dla Raspberry Pi, która obsługiwana jest przez najnowsze wersje Raspbian-a. Kamera posiada 5 megapiksel-ową matrycę i pozwala nagrywać wideo o rozdzielczości do 1080p (1920×1080 pikseli) z 30 kl/s oraz robić zdjęcia o wielkości 2592 x 1944 pikseli. Do czego można użyć takiej kamery? Możliwości jest sporo zaczynając od monitoringu, nagrywaniu wideo czy robienia zdjęć po wykorzystanie kamery wraz z openCV do przetwarzania obrazu oraz jego analizowania. W tym artykule przedstawimy nasze wyniki testów odnośnie jakości przechwytywanych materiałów video oraz zdjęć z kamery.

Jakość zdjęć

Oświetlenie

Poniżej przedstawione są zdjęcia w pełnej rozdzielczości w świetle dziennym, sztucznym i bez oświetlenia (zaciemnionym pomieszczeniu).

Powyższe zdjęcia były robione z domyślnymi ustawieniami za pomocą polecenia

raspistill -o image.jpg

Możliwe jest ustawianie za pomocą filtrów m.in. kontrastu (opcja --contrast), balansu (opcja --awb), ekspozycji (opcja --exposure) jak również w najbliższym czasie ustawieniem ISO zdjęcia (opcja –ISO), która jest w przygotowaniu.

Efekty

Za pomocą opcji --imxfx możemy wybrać kilkanaście efektów m.in. negatyw, pastele, sępie czy efekt filmu.

Więcej informacji o filtrach dostępne jest w oficjalnych poradniku pomocy dostępny na tej stronie.

Film poklatkowy z serii zdjęć

Poniżej przedstawiony jest film poklatkowy wykonany z serii zdjęć za pomocą polecenia

raspistill -t 7200000 -tl 10000 -o image_num_%d_today.jpg

Zdjęcia robione były co 10 sekund.

Jakość video

Nagrywanie video za pomocą polecenia raspivid umożliwia rejestrowanie filmu z rozdzielczością 640x480p60/90 kl/s, 720p do 60 kl/s oraz 1080p/30 kl/s. Poniżej przedstawione są nagrania w kilku konfiguracjach.

720p – przy takiej rozdzielczości oraz 60 klatek na sekundę obraz jest płynny.

1080p – przy tej rozdzielczości oraz 30 klatek na sekundę zdarzają się zgubione klatki. Winna tego jest posiadana przez nas karta SD, która nie jest w stanie zapisywać ciągle takiej ilości danych.

Ruchomy obraz – użyta rozdzielczość 720p. Film wygląda płynnie. Nie widać zniekształceń obrazu. Drgania spowodowane wibracjami wiatraka oraz nawiewem.

Nagranie 640x480p z 90 klatkami na sekundę

Podsumowanie

Kamera jak na matrycę 5Mpix daje bardzo dobrej jakości zdjęcia, które bez problemu można przetwarzać. Jakość wideo daje duże możliwość, do przetwarzania obrazu w czasie rzeczywistym, jak również do późniejszej obróbki. Zapewne w najbliższym czasie znajdą się projekty typu OpenKinect, bazujące na Raspberry Pi z modułem kamery. Urządzenie z powodzeniem może służyć również, jako monitoring pomieszczeń, do strumieniowania obrazu czy do wykorzystania w robotyce lub w budowie wideo-domofonu. Ciężko znaleźć w przedziale cenowym 300 zł kamerę IP z takimi możliwościami, jak przedstawiona tutaj. Jedyną jej wadą jest kiepskie działanie w całkowitych ciemnościach, aczkolwiek już znaleźli się śmiałkowie, którzy zaradzają temu. Kamera warta jest wydania 120 – 140 zł nie tylko dla hackerów i dłubaczy, ale i dla zwykłej osoby początkującej, która znajdzie w niej sporo zabawy i możliwości.

Choć nie ma obecnie dostępnych obudowy dla kamery, da się obejść i bez niej:

montowanie kamery

Podziękowania

W podzięce za pomoc w realizacji nagrania pozwoliliśmy naszemu TUX-owi ochłodzić się troszkę :)

9 Komentarze

  1. Hmm… Dziwne, w linku, który jest podany przy okazji działania kamery w całkowitej ciemności, jest napisane, że kamera jest wyposażona w filtr IR. Skoro tak, to powinny być widoczne chociaż jakieś sylwetki… Swoją drogą szkoda, że w teście nie jest pokazane na ile kamera nie daje sobie rady i na jakich odległościach. Niemniej z zakupem się jeszcze wstrzymam. Liczę na to, ze tak samo jak było r-Pi w wersji pierwszej i później ukazało się z większą ilością RAMu, tak i z kamerą zostanie poprawione nagrywanie w ciemnościach w wersji kolejnej.

    • Być może pojawi się obudowa do kamery wyposażona w diody? Mam nadzieję, że społeczność albo fundacja w miarę szybko z problemem się upora ;) Taka kamerka za taką cenę stanowi łakomy kąsek.

  2. Możesz zapodać fotkę jak wygląda zdjęcie nocne? Najlepiej takie na oświetlony lampami ulicznymi parking.

    Zastanawiam się czy sprawdzi się u mnie przed domem :)

Odpowiedz