KDE 4.0

KDE 4.0

przez -
7 2024
KDE

Projekt KDE z prawdziwą radością ogłosił dostępność nowej wersji KDE 4.0.0. Oznacza ona pomyślne zakończenie długiego okresu intensywnych prac nad KDE 4.0, a tym samem początek nowej ery KDE 4. Biblioteki programistyczne zostały usprawnione pod niemal każdym względem. Biblioteka do obsługi multimediów Phonon, dostarcza ich niezależną od platformy obsługę wszystkim aplikacjom KDE, a biblioteka Solid znacznie ułatwia obsługę urządzeń przenośnych oraz zapewnia lepsze zarządzanie energią.

KDE 4.0 Desktop

Pulpit KDE wzbogacił się o nowe możliwości. Plasma prezentuje nowy interfejs pulpitu zawierający panel, menu oraz widżety pulpitu. Menedżer okien KDE, KWin obsługuje teraz zaawansowane efekty graficzne usprawniające pracę z oknami. Zostało usprawnionych również wiele aplikacji KDE. Obsługa grafiki wektorowej, ulepszenia bibliotek graficznych oraz interfejsów użytkownika, nowe funkcje, a nawet nowe aplikacje — co byśmy nie wymienili w tym zakresie, KDE 4.0 już to wszystko ma. Nowa przeglądarka dokumentów Okular i nowy menedżer plików Dolphin to tylko dwa przykłady aplikacji wykorzystujących nowe techniki dostępne w KDE 4.0. Graficy z grupy Oxygen wnieśli dużo świeżości do wyglądu środowiska. Prawie wszystkie widoczne elementy KDE i jego aplikacji posiadają nową grafikę. Piękno i przejrzystość to podstawowe cechy Oxygen.

Pulpit

 • Nowa powłoka pulpitu, Plasma, dostarcza niezbędne elementy pozwalające na pracę z pulpitem i aplikacjami.
 • KWin, sprawdzony menedżer okien KDE, udostępnia teraz także zaawansowane efekty graficzne. Wykorzystując akcelerację sprzętową, pozwala na płynniejszą i bardziej intuicyjną pracę z oknami.
 • Oxygen odpowiedzialny za motyw graficzny KDE 4.0 zapewnia spójny i przyjemny dla oka wygląd.

Aplikacje

 • Konqueror to sprawdzona przeglądarka internetowa KDE. Jest lekka, dobrze zintegrowana z systemem oraz obsługuje najnowsze standardy takie jak CSS 3.
 • Dolphin – nowy menedżer plików KDE. Aplikacja była przygotowywana z myślą o użyteczności, jest prosta w użyciu, a jednocześnie stanowi potężne narzędzie.
 • Ustawienia systemowe posiadają teraz nowy interfejs. Monitor systemowy KSysGuard pozwala na łatwe obserwowanie zasobów systemu oraz na ich kontrolę.
 • Okular to przeglądarka dokumentów, która obsługuje dużą ilość formatów dokumentów. Podobnie jak wiele aplikacji KDE 4, została ona usprawniona przy współpracy z projektem OpenUsability.
 • Aplikacje edukacyjne to jedne z pierwszych programów, które zostały przeniesione na platformę KDE 4. Kalzium, który jest graficzną tabelą okresowego układu pierwiastków oraz mapa geograficzna świata Marble to tylko dwa przykłady spośród wielu aplikacji edukacyjnych.
 • Wiele gier dostępnych z KDE zostało odświeżonych. Dzięki możliwościom jakie daje grafika wektorowa, gry wyglądają teraz ładnie niezależnie od rozmiaru ekranu.

KDE 4.0 Dolphin

Biblioteki programistyczne

 • Phonon oferuje funkcje multimedialne takie jak odtwarzanie muzyki i plików wideo. Obsługuje różne silniki, które można zmieniać „w locie”. Podstawowym silnikiem multimedialnym w KDE 4.0 będzie Xine, oferujący potężny zakres obsługiwanych formatów. Biblioteka Phonon pozwala również użytkownikowi wybrać urządzenia wyjściowe zależnie od rodzaju odtwarzanych multimediów.
 • Biblioteka Solid pozwala na łatwą obsługę urządzeń przenośnych oraz tych zamontowanych na stałe w komputerze. Solid współgra też z systemem do zarządzania energią, obsługuje połączenia sieciowe i urządzenia Bluetooth. Biblioteka działa w oparciu o HAL (ang. Hardware Abstraction Layer), NetworkManager oraz Bluez bluetooth. Komponenty te można zastępować innymi nie tracąc przy dostępu do aplikacji.
 • KHTML to silnik renderujący strony internetowe używany przez Konquerora – przeglądarkę KDE. KHTML jest bardzo lekki i obsługuje najnowsze standardy, takie jak CSS 3. Był to również pierwszy silnik, który przechodził słynny test zgodności ze standardami Acid 2.
 • Biblioteka ThreadWeaver wchodząca w skład głównych bibliotek KDE, zapewnia wsparcie dla współczesnych procesorów wielordzeniowych. Wykorzystując efektywniej zasoby systemu, czyni aplikacje KDE płynniejsze w działaniu.
 • KDE 4.0 zostało napisane w oparciu o bibliotekę Qt 4 firmy Trolltech. Pozwala to na wykorzystanie zaawansowanych możliwości graficznych przy zmniejszonym zużyciu pamięci. Główne biblioteki programistyczne (ang. kdelibs) stanowią wspaniałe rozszerzenie biblioteki Qt, dodając nowe funkcje i udogodnienia dla programistów.

Wypróbuj najnowsze KDE

Następujące dystrybucje poinformowały nas o dostępności pakietów lub Live CD z KDE 4.0:

 • Wersja alpha Arklinux 2008.1 opartego na KDE 4 powinna się pojawić krótko po wydaniu KDE 4.0, a pełna wersja systemu 3-4 tygodnie później.
 • Pakiety KDE 4.0 dla Debiana dostępne są w gałęzi eksperymentalnej. Platforma programistyczna KDE będzie dostępna w Lenny’m. Czekamy na ogłoszenie grupy Debian KDE. Plotki głoszą, że planowana jest również wersja Live CD.
 • Fedora udostępni KDE 4.0 w 9 wersji swojego systemu, która powinna się ukazać w kwietniu. Wersja alfa będzie dostępna od 24 stycznia. Pakiety KDE 4.0 są dostępne w repozytorium Rawhide pre-alpha.
 • Gentoo Linux udostępni ebuildy w swoim drzewie portage
 • Pakiety Kubuntu i Ubuntu są dostępne w nadchodzącej wersji „Hardy Heron” (8.04), jak również będą dostępne jako aktualizacja w stabilnym „Gutsy Gibbon” (7.10). Dostępne jest również Live CD z KDE 4.0. Więcej informacji można znaleźć w ogłoszeniu na stronach kubuntu.org.
 • Mandriva udostępni pakiety w wersji 2008.0 i planuje wypuścić Live CD z najnowszą dostępną wersją 2008.1.
 • Pakiety openSUSEdostępne dla openSUSE 10.3 (zainstaluj jednym kliknięciem) i openSUSE 10.2. Dostępne jest również KDE Four Live CD z tymi pakietami. KDE 4.0 będzie częścią nadchodzącego wydania openSUSE 11.0.

7 Komentarze

 1. Testowałem na suse 10.3 i powiem szczerze, że sprawuje się nieźle:).

  Wydajnością bije poprzednią gałąź o głowę, jest ładne i – co najważniejsze – stabilne.

  Dolphin jest bardzo dobrze napisany – wszystko co potrzeba, jest łatwo dostępne.

  Powiem tak – KDE 4.0 warte jest długiego czasu oczekiwania.

  Dodam jeszcze, że od dłuższego czasu używałem odchudzonego GNOME, po przesiadce z wolnego KDE 3.5… a teraz będę pracował na czwórecce, bo naprawdę warto ;)

 2. […] Po trzech latach projektowania i półrocznym opóźnieniu, pojawiła się stabilna wersja długo wyczekiwanego środowiska GNOME 3.0. Zostało ono oparte o GTK3+, Clutter 1.6, Mutter. Nowe wydanie już podczas wersji alfa, czy beta budziło zarazem zachwyt, jak i wiele kontrowersji. Cały projekt miał być nową koncepcją ułatwienia korzystania z komputera, jak i być ewolucją poprzedniej wersji. Czy tak się stało, czy może to swoista rewolucja, której doświadczyliśmy jakiś czas temu w przypadku KDE 4? […]

Odpowiedz