KDE 5 to przeszłość, czyli nowy cykl wydawniczy

KDE 5 to przeszłość, czyli nowy cykl wydawniczy

  przez -
  1 511
  KDE
  Albert Astals Cid popełnił ciekawy wpis: KDE Community plans for Releases in the Future na temat nowej struktury wydawniczej KDE. Do tej pory KDE posiadało strukturę, składającą się z trzech części: KDE Applications, KDE Platform i KDE Workspaces. Społeczność nadała nawet dwie ciekawe nazwy: KDE SC lub KDE Software Compilation, co nie powinno mieć miejsca, ale się przyjęło. Kilka tygodni temu mieliśmy premierę KDE Frameworks 5 i KDE Plasma 5, które rozpoczęły powolny proces umierania nazwy Software Compilation oraz KDE 4.

  KDE Platform zostało wirtualnie zamrożone długi czas temu i otrzymuje jedynie poprawki błędów. Najpewnie KDE Platform 4.14.x, które pojawi się w KDE SC 4.14 będzie ostatnią wersją.

  KDE Frameworks 5 jest następcą KDE Platform, opartym na Qt 5 i wydawanym średnio co miesiąc.

  KDE Workspaces zostało zamrożone również jakiś czas temu i otrzymuje jedynie poprawki błędów.

  KDE Plasma 5 jest następcą KDE Workspaces, bazując na KDE Frameworks 5. PLlanowane jest wydawanie wersji 5.x.y, razem z poprawkami błędów co miesiąc, natomiast całkiem nowych wersji 5.x+1, średnio co trzy miesiące.

  Na koniec pozostaje jeszcze KDE Applications z ponad 100 aplikacji. Planowane jest przeniesienie całości na Qt 5 i KDE Frameworks 5, jednakże nie zostanie to zrobione za jednym zamachem, tylko stopniowo. Nowe wersje mają się pojawiać co 4 miesiące, w numeracji: rok.miesiąc.