KDE Nepomuk przestanie być rozwijany, na rzecz Baloo

KDE Nepomuk przestanie być rozwijany, na rzecz Baloo

przez -
12 776
KDE

Vishesh Handa opublikował na listach dyskusyjnych KDE, wpis dotyczący przyszłości frameworka Nepomuk, który to jest otwartoźródłową specyfikacją dotyczącą projektowania społecznego pulpitu semantycznego. Wzbogaca i łączy on dane z różnych aplikacji, używających semantycznych metadanych magazynowanych jako RDF (Resource Description Framework). Początkowo był rozwijany przez projekt NEPOMUK, jednakże potem Unia Europejska wyłożyła na jego rozwój ponad 17 milionów Euro.

Nepomuk osiągnął pełną stabilność wraz z wydaniem KDE SC 4.11. Jednakże jego deweloper Vishesh Handa stwierdza, iż nie da się już w nim implementować nowych funkcji, a jedynie modyfikować obecny kod. Problemem okazuje się RDF, od którego z daleka trzyma się już wielu programistów, a sam projekt nigdy nie był przeznaczony na pulpity. Dodatkowo w RDF istnieje spora duplikacja danych i API, oraz problemy z synchronizacją.

Dlatego postanowiono zaprojektować całkowicie nowy framework wyszukiwania i metadanych, zwany Baloo. Przeniesiono sporo kodu z Nepomouka, przy którym zdobyto sporo doświadczenia. Sam Baloo działa o wiele lepiej i posiada mniejsze zużycie pamięci. Po wstępnej dyskusji z deweloperami PIM, wszyscy są skłonni całkowicie porzucić Nepomuka i wdrożyć Baloo już w KDE SC 4.13.

 • juv

  Nepomuk jest jedną z pierwszych rzeczy jakie wielu ludzi wyłacza w KDE jako pierwsze.

  • mateusz

   co nawet potwierdza oryginalny mail:

   > and unless used together with Akonadi it is no longer the “CPU consumer” it was before

   ;)

  • herr

   e tam, ja używam i akonadi i nepomuka i jestem bardzo zadowolony.

 • hello_world

  17 mln euro psu w …

  • sx

   Przeczytaj jeszcze raz 3 zdanie od końca.

  • hello_world

   Oczywiście funkcję main i poboczne.

   Jeszcze raz powtórzę psu w d… z projektu

   “Nepomuk osiągnął pełną stabilność wraz z wydaniem KDE SC 4.11.
   Jednakże jego deweloper Vishesh Handa stwierdza, iż nie da się już w
   nim implementować nowych funkcji, a jedynie modyfikować obecny kod”
   Przeczytaj jeszcze raz to zdanie i wyciagnij wnioski

  • herr

   Te 17 milionów poszło na nepomuka, a nie na nepomuka KDE który był jedynie implementacją. Po prostu teraz nepomuk będzie używany tam gdzie naprawdę ma sens.

 • Marc1n

  I jest gorzej niż było. Nepomuka chociaż dało się wyłączyć, Baloon zarzyna mój system od dwóch godzin tak bardzo że przełączanie zakładek w FF trwa po kilka sekund. Jedyne co można zrobić to pauzę, tylko po to aby cała zabawa powtórzyła się po restarcie maszyny. I pomyśleć że nawet w Windows da się wyłączyć indeksowanie plików…
  Porażka totalna.

 • Pingback: KDE SC 4.13 z nowym frameworkiem Baloo | OSWorld.pl()