KDE Plasma 5.7 z kontrolą dźwięku dla poszczególnych aplikacji

KDE Plasma 5.7 z kontrolą dźwięku dla poszczególnych aplikacji

przez -
9 2715
KDE

Ogłoszono wydanie KDE Plasma 5.7. KRunner wzbogacił się o rozwijane listy dla szybszego dostępu do aplikacji. W aplikacji Kalendarz wprowadzono listę planów z nadchodzącymi wydarzeniami. Sporo udoskonaleń pojawiło się w aplecie Zarządzania dźwiękiem. Dodano kontrolę dźwięku dla poszczególnych aplikacji, a także można przemieszczać aplikacje pomiędzy urządzeniami. Dodano także opcję zwiększania głośności ponad 100% normy. Ikony Breeze dopasowują się teraz do schematu kolorów, na którym są wyświetlane.

Przepisano od zera schowek systemowy oraz pasek narzędziowy. Ma to uprościć cały kod i zarządzanie tymi aplikacjami, a także przygotować jeszcze lepiej pod Waylanda. Sporo pracy włożono w dopracowanie KDE na Waylandzie. Poniższy filmik pokazuje kilka zmian.

9 Komentarze

 1. Chcę taki kalendarz na cinnamonie. ;-; Btw klawiaturka b. fajna, dodadzą tylko dopasowywanie kształtu okien żeby ich ich nie przysłaniać pisząc i Plasma będzie nawet używalna na dotykowych ekranach.

  • Dopiero teraz w KDE? Zapraszam na Gnome Shell gdzie kalendarz z agendą i jego synchronizacja z Google jest od samych jego początków :P

  • Był w Plasmie 5 (albo KDE4?) dawno temu, ale czy to byłby zespół KDE gdyby czegoś nie usunęli żeby wstawić gorszy zamiennik i napisać to poprzednie od nowa? ;)

  • Bo to, co napisałeś w pierwszym swoim poście, wymagało m.in. przepisania KDE tak do Qt5, jak i do QML.
   Dostęp do innych, niż lokalne, kalendarzy pojawi się w Plasma 5.8.
   Jeśli chodzi o kalendarz, to polecam eventcalendar – niezależnie rozwijany applet (swoją drogą, zamiast wymyślać koło, to ściągnęliby ten kod i go rozwijali).

  • Czy chcesz powiedziec ze po przesiadce z kubuntu 14 na 16 lte nie bede mial synchronizacji z google calendar? Chodzi o wbudowane korganizer.

  • Nieporozumienie. Za synchronizację z GC odpowiada KDEPIM i Korganizer (obecnie wersja 16.04.3) bez problemu uzyskuje dostęp do kalendarza Google.
   To, o czym mówiłem, to kalendarz, który pojawia się po kliknięciu w aplet zegaru cyfrowego. Ten kalendarz nie wyświetla jeszcze informacji z google calendar, a jak na razie jedynie bodaj święta, czy imieniny. To właśnie zamiast tego rozwiązania upstreamu proponowałem eventcalendar: https://www.kde-look.org/p/998901/ (zastępuje on nie tylko aplet zegara cyfrowego, ale również dostarcza informacji pogodowych, zastępując odpowiedni aplet w Plasma, oraz kalendarz, który teraz ponownie pojawił się w aplecie zegara). Kalendarz w eventcalendar synchronizuje się z GC, zatem masz szybki podgląd pod to co masz tam wpisane (nie musisz uruchamiać Korganizera).
   Jak jest jednak w Kubuntu – nie mam bladego pojęcia. Nie używam go już 3 rok.

  • A to pół biedy. Dzięki za wyjaśnienie.
   Jakiego distro w takim razie używasz pod KDE?

  • Obecnie? Jakby to powiedzieć – „mój” Arch. Osobiście uważam, że najlepszą dystrybucją KDE jest KaOS, potem chyba Arch bądź Chakra, następnie Manjaro, Sabayon (ew. Gentoo, Calculate) i OpenSUSE.Dopiero potem inne, a na samym końcu debianowate i fedorowate. To tak z próby z kilku dystrybucjami. Jeśli chcesz prostą – OpenSUSE lub Sabayon. Używałem Kubuntu lata, ale obecnie nie mam najmniejszej ochoty wracać.

Odpowiedz