KDE Plasma Workspaces 4.11 będzie posiadało długoterminowe wsparcie

KDE Plasma Workspaces 4.11 będzie posiadało długoterminowe wsparcie

przez -
25 1206
KDE

Aaron Seigo poinformował, że KDE Plasma Workspaces 4.11 otrzyma status długoterminowego wsparcia technicznego. Aktualnie trwają ostatnie propozycje zmian, jakie się mają znaleźć w przyszłym wydaniu i niedługo wszystkie funkcje zostaną zamrożone. Propozycja deweloperów KDE na wersję LTS to próba wyjścia na przeciw dystrybucjom, które chcą być stabilne przez minimum dwa lata, bo na tyle co najmniej jest planowane wsparcie techniczne.

Aaron Seigo oznajmił także, że Plasma Workspaces 4.11 będzie ostatnimi wydaniem zawierającym nowe funkcje. W następnych wydaniach KDE SC deweloperzy skupią się jedynie na poprawianiu błędów i tłumaczeń w plasma-workspace. Reszta warstw typu kderuntime, aplikacje czy kdelibs (zamrożone dodawanie funkcji od jakiegoś czasu) wciąż będą rozwijane. Planowane już są wydania KDE SC 4.12 i KDE SC 4.13 w przyszłości.

Natomiast spora część pracy zostanie przerzucona na Plasma Workspaces 2, które zostanie oparte o Qt 5 i KDE Frameworks 5.

Przypomnijmy, że KDE planuje połączyć wszystko w całość, czyli pulpit Plasma Desktop, Plasma Active oraz Plasma Netbook, co dałoby wymierne korzyści i ujednoliciło cały kod.

Podobne artykuły

25 Komentarze

 1. Warto także nadmienić, że część aplikacji KDE będzie miało własny cykl wydawniczy.

  Moim zdaniem bardzo, ale to naprawdę dobra zmiana.

 2. Autorze potrafisz czytać ze zrozumienime tekst?

  Oto co napisał Aaron Seigo:

  "This does not effect, in any way, anything other than the code currently in the kde-workspace repository. Applications are not affected, kdelibs and kderuntime will continue on as they currently are (with kdelibs in a feature freeze of its own already). I fully expect there to be a 4.12 and likely a 4.13 release of the applications, and how long that goes on will be up to the application developers and release team."

  Seria KDE SC 4.xx nie zostanie zamknięta. W wersji 4.11 do stanu LTS (w którym znajduje się od dawna kdelibs) dołącza kde-workspace (czyli plasma). Pozostałe warstwy KDE SC będą rozwijane i wydawane razem z warstwami, które będą w stanie LTS.

  – kde-workspace (od wersji 4.11 zamrożone, API się nie będzie zmieniać, jedynie poprawiane będą błędy)
  – kdelibs (zamrożone już od _dłuższego czasu_, poprawiane są jedynie błędy)
  – kderuntime (wciąż rozwijane i dodawane nowe sa nowe funkcje)
  – aplikacje (wciąż rozwijane i dodawane będą nowe funkcje)

  Wciąż będą wydania 4.12 i prawdopodobie nawet 4.13.

Odpowiedz