KDE SC 4.6.0

KDE SC 4.6.0

przez -
32 2947
KDE

Pojawiła się stabilna wersja kolejnej wersji środowiska graficznego KDE, opartego o bibliotekę Qt, i wydawanego na licencji GPL. Znane jest ono m.in. z Plasma Desktop, Phonon, Akonadi, KWin. Nowa wersja przynosi zmiany dla Plasma Workspaces, KDE Applications, i KDE Development Platform. W tym wydaniu programiści zdecydowali się poprawić jakość dotychczasowych narzędzi, a szczególnie optymalizację i stabilność, aniżeli dodawać nowe funkcje.

Poprawiono funkcjonowanie Działań Plasmy (Activities), które działają jak wirtualne pulpity, jednakże zapewniają o wiele większą funkcjonalność i integrację.

KDEPlasmaActivities

Przebudowano kompletnie Menedżer Zarządzania Energią, dzięki czemu można teraz dodawać moduły ustawień. Zoptymalizowano KWin, dzięki czemu działa lepiej i stabilniej, jak i poprawiono jakość animacji elementów Plasmy. Nowością jest także uniezależnienie się UPower, UDev oraz UDisks od przestarzałego HAL.

Menedżer plików Dolphin i Kfind zostały połączone w jeden, nowy pasek wyszukiwania. Dodano nowy pasek wyszukiwania Filter Panel, który pozwala na zaawansowane wyszukiwanie po metadanych. Natomiast wtyczka Git umożliwia bezpośrednio z GUI aktualizowanie i komentowanie zmian. Oczywiście wtyczka SVN jest nadal dostępna.

Edytor tekstu Kate doczekał się kilku nowości:

 • Odzyskiwanie niezapisanych danych dla lokalnych plików przy następnym uruchomieniu, dzięki wsparciu przez plik swap
 • Domyślne ładowanie wtyczek za każdym razem
 • Dodano skrypty do menu i bind skrótów
 • Dodano wtyczkę SQL Query, która dodaje podstawowe cechy klienta SQL i wspiera wiele baz danych po przez moduł Qt SQL
 • Nowa wtyczka GNU Debugger (GDB)
 • Nowa wtyczka Kolorowania Zaznaczonego Tekstu

Aplikacje graficzne Gwenview oraz KSnapshot dostały większą integrację z portalami społecznościowymi po przez dodatkowe opcje wysyłania zdjęć bezpośrednio z nich samych.

Licznych zmian doczekał się również Marble Global, który stanowi konkurencję dla takich projektów, jak Google. Wśród licznych zmian należy wymienić możliwość wyznaczania tras, która jest bardzo pomocna zwłaszcza w mobilnej wersji aplikacji. Także KStars zyskało możliwość wsparcia OpenGL podczas wyświetlania mapy nieba.

Uniezależniono UPower, UDev i UDisks od przestarzałego systemu HAL. Jedną z ciekawych nowości jest wykorzystanie języka skryptowego QML (Qt Meta-Object Language). Pozwala on na tworzenie aplikacji dla systemów mobilnych, które swoją jakością nie ustępują aplikacjom mobilnym. KWin otrzymał interfejs skryptowy, dzięki czemu wielu administratorów i programistów doceni nową funkcję. Oxygen-GTK otrzymało nowy silnik, co jeszcze bardziej poszerza integrację tych bibliotek w kwestii wyglądu i zachowania. Nepomuk otrzymał wsparcie dla synchronizacji i kopii zapasowych.

Interfejs bluetooth otrzymał nowy framework – BlueDevil, który pozwala łatwiej zarządzać urządzeniami. Zastępuje on KBluetooth i wszystkie paczki związane z BlueZ. Cechy, jakie posiada:

 • Można używać kreatora do podłączania urządzeń
 • Przeglądanie urządzeń przez bluetooth używając Dolphina albo Konquerora
 • Nowy framework nasłuchuje przychodzące żądania, np. w celu odbierania plików albo kodu PIN

W systemie Kubuntu 11.04 Alfa1, KDE SC 4.6 dostępne jest w trybie standardowej aktualizacji. Pełna lista zmian oraz nowości znajduje się na stronie kde.org.

32 Komentarze

 1. Smieszne jest to że twórca wpisu słucha się lizusa bo jemu sie komentarz nie spodobał. A on musi go słuchać i usunąć bo sie pogniewa jeszcze. To naprawde straszne i pokazuje poziom…..

 2. @dead

  Przemilczę Twoje komentarze, bo są nie na miejscu

  A nowości w KDE 4.6 bardzo mi się podobają :) Szkoda tylko, że twórcy nie zrobią regularnych wydań, jak to ma miejsce w przypadku Gnome. Wtedy by pewnie inaczej patrzyli na to sami twórcy dystrybucji.

 3. A sam powiedz. Usuwanie komentarzy bo ktoś Ci(pewnie znajomy) napisał że mu sie nie podobają , gdyż napisane było by nie testować na Kubuntu.Jest fer ? Usun i te komentarze bo ja już tu nie będe zaglądał, jak większosć osób co tu kiedys zaglądało.Co co złego zabieram ze sobą narazie….

 4. […] KDE SC 4.6.0 Pojawiła się stabilna wersja kolejnej wersji środowiska graficznego KDE, opartego o bibliotekę Qt, i wydawanego na licencji GPL. Znane jest ono m.in. z Plasma Desktop, Phonon, Akonadi, KWin. Nowa wersja przynosi zmiany dla Plasma Workspaces, KDE Applications, i KDE Development Platform. W tym wydaniu programiści zdecydowali się poprawić jakość dotychczasowych narzędzi, a szczególnie optymalizację i stabilność, aniżeli dodawać nowe funkcje. […]

Odpowiedz