KDE SC 4.6.0

KDE SC 4.6.0

przez -
32 1575
KDE

Pojawiła się stabilna wersja kolejnej wersji środowiska graficznego KDE, opartego o bibliotekę Qt, i wydawanego na licencji GPL. Znane jest ono m.in. z Plasma Desktop, Phonon, Akonadi, KWin. Nowa wersja przynosi zmiany dla Plasma Workspaces, KDE Applications, i KDE Development Platform. W tym wydaniu programiści zdecydowali się poprawić jakość dotychczasowych narzędzi, a szczególnie optymalizację i stabilność, aniżeli dodawać nowe funkcje.

Poprawiono funkcjonowanie Działań Plasmy (Activities), które działają jak wirtualne pulpity, jednakże zapewniają o wiele większą funkcjonalność i integrację.

KDEPlasmaActivities

Przebudowano kompletnie Menedżer Zarządzania Energią, dzięki czemu można teraz dodawać moduły ustawień. Zoptymalizowano KWin, dzięki czemu działa lepiej i stabilniej, jak i poprawiono jakość animacji elementów Plasmy. Nowością jest także uniezależnienie się UPower, UDev oraz UDisks od przestarzałego HAL.

Menedżer plików Dolphin i Kfind zostały połączone w jeden, nowy pasek wyszukiwania. Dodano nowy pasek wyszukiwania Filter Panel, który pozwala na zaawansowane wyszukiwanie po metadanych. Natomiast wtyczka Git umożliwia bezpośrednio z GUI aktualizowanie i komentowanie zmian. Oczywiście wtyczka SVN jest nadal dostępna.

Edytor tekstu Kate doczekał się kilku nowości:

  • Odzyskiwanie niezapisanych danych dla lokalnych plików przy następnym uruchomieniu, dzięki wsparciu przez plik swap
  • Domyślne ładowanie wtyczek za każdym razem
  • Dodano skrypty do menu i bind skrótów
  • Dodano wtyczkę SQL Query, która dodaje podstawowe cechy klienta SQL i wspiera wiele baz danych po przez moduł Qt SQL
  • Nowa wtyczka GNU Debugger (GDB)
  • Nowa wtyczka Kolorowania Zaznaczonego Tekstu

Aplikacje graficzne Gwenview oraz KSnapshot dostały większą integrację z portalami społecznościowymi po przez dodatkowe opcje wysyłania zdjęć bezpośrednio z nich samych.

Licznych zmian doczekał się również Marble Global, który stanowi konkurencję dla takich projektów, jak Google. Wśród licznych zmian należy wymienić możliwość wyznaczania tras, która jest bardzo pomocna zwłaszcza w mobilnej wersji aplikacji. Także KStars zyskało możliwość wsparcia OpenGL podczas wyświetlania mapy nieba.

Uniezależniono UPower, UDev i UDisks od przestarzałego systemu HAL. Jedną z ciekawych nowości jest wykorzystanie języka skryptowego QML (Qt Meta-Object Language). Pozwala on na tworzenie aplikacji dla systemów mobilnych, które swoją jakością nie ustępują aplikacjom mobilnym. KWin otrzymał interfejs skryptowy, dzięki czemu wielu administratorów i programistów doceni nową funkcję. Oxygen-GTK otrzymało nowy silnik, co jeszcze bardziej poszerza integrację tych bibliotek w kwestii wyglądu i zachowania. Nepomuk otrzymał wsparcie dla synchronizacji i kopii zapasowych.

Interfejs bluetooth otrzymał nowy framework – BlueDevil, który pozwala łatwiej zarządzać urządzeniami. Zastępuje on KBluetooth i wszystkie paczki związane z BlueZ. Cechy, jakie posiada:

  • Można używać kreatora do podłączania urządzeń
  • Przeglądanie urządzeń przez bluetooth używając Dolphina albo Konquerora
  • Nowy framework nasłuchuje przychodzące żądania, np. w celu odbierania plików albo kodu PIN

W systemie Kubuntu 11.04 Alfa1, KDE SC 4.6 dostępne jest w trybie standardowej aktualizacji. Pełna lista zmian oraz nowości znajduje się na stronie kde.org.