KDE SC 4.9

KDE SC 4.9

przez -
17 1409
KDE

Sebastian Kügler ogłosił wydanie KDE SC 4.9, zestawu aplikacji, przestrzeni roboczej i platformy rozwojowej. Pojawiła się udoskonalona integracja Plasma Activities z plikami, oknami i innymi zasobami. Użytkownicy mogą teraz łatwiej skojarzyć pliki i okna z Activity, i cieszyć się bardziej zorganizowanym miejscem pracy. Aplet Folderview może teraz pokazać pliki związane z Activity, co ułatwia organizowanie plików.

Trwają dalsze prace nad przenoszeniem większości interfejsu Plasma Workspaces do Qt Quick i QML. Dzięki temu lepiej integrują się ze stylami i łatwiej jest nimi zarządzać. Daje to też wymierne efekty na urządzeniach z ekranami dotykowymi, w postaci szybszych reakcji.

KDE 4.9 Plasma

Menedżer plików Dolphin otrzymał poprawki w wyświetlaniu, sortowaniu i wyszukiwaniu metadanych. Nazwy plików mogą być teraz zmieniane w trakcie pracy, dając przy tym łatwiejszą obsługę.

KDE 4.9 Dolphin Manager

Udoskonalono integrację Activities z plikami, oknami i innymi zasobami. Nowe funkcje pozwalają na skojarzenia plików i okien z konkretnymi Aktywnościami na pulpicie, co pozwala sprawniej zarządzać miejscem pracy. Aplet FolderView otrzymał możliwość pokazywania tylko plików związanych z daną Aktywnością.

Na koniec smutna wiadomość, a mianowicie KDE w tym wydaniu nie będzie posiadało wsparcia dla kafelkowania okien (tiling windows). Zostało ono usunięte z głównego kodu menadżera okien KWin, z powodu braku jakiegokolwiek wsparcia technicznego ze strony deweloperów. Odpowiedzialny za to programista, nie ma ochoty na dalszą opiekę. Zespół KDE chce to naprawić, w postaci dodania skryptu z obsługą kafelkowania, jednakże ma to być tymczasowe rozwiązanie.

17 Komentarze

  • No od 4.8 przerwy między poszczególnymi literami są u mnie "połamane" – jedna litera najeżdża na drugą, albo są za duże przerwy między nimi… No, chyba że paczkujący w openSUSE nie potrafią od pół roku coś z tym zrobić…

  • Z tego co zauważyłem, to problem w 4.8.4 dotyczy tylko czcionki Ubuntu. Inne są okej. Wcześniej wszystkie takie były… Różnica może nieco subtelna i być nie tak widoczna na screenie, ale na żywo to bardzo razi w oczy.
   A screeny proszę: http://goo.gl/wpBA9 http://goo.gl/RrDEQ
   (Mam nadzieję, że niczego nie pokiełbasiłem i będzie widać.)

   PS. Zna ktoś ładną czcionkę pasującą do KDE ? :)

  • Siedzę na OpenSuse i nigdy takiego problemu nie miałem przyznam się szczerze, czy to na 12.1 czy 12.2 czy teraz na Tumbelweed. Karta graficzn nvidia i wolne sterowniki. Aktualnie kernel 4.5 i KDE 4.8.4

Odpowiedz