KDE SC może być wydawane co trzy miesiące?

KDE SC może być wydawane co trzy miesiące?

przez -
8 492
KDE

Na stronie społeczności KDE pojawiła się propozycja zmiany, odnośnie okresu wydawniczego. Jeden z deweloperów zaproponował, aby zamiast 6 miesięcznego cyklu, przejść na 12 tygodniowy. Pozwoliłoby to uprościć poszczególne wydania oraz dostarczać szybciej nowe funkcje dla użytkowników. Wszystko miałoby się zacząć od KDE SC 4.11 z dniem 10 lipca tego roku, gdzie przez 2 miesiące napływałyby propozycje nowości, a przez ostatni miesiąc trwałyby przygotowania do wydania.

Pomniejsze wydania poprawkowe ukazywałyby się co miesiąc, licząc od daty wypuszczenia wersji stabilnej.

Poniżej przykładowa propozycja dla KDE SC 4.12:

 • Rozpoczęcie prac: 10 lipca 2013 (zamrożenie funkcji KDE SC 4.11)
 • Zamrożenie funkcji: 15 października 2013 (dwa miesiące po stabilnym wydaniu KDE SC 4.11)
 • Wydanie RC: 30 października 2013 (dwa tygodnie po KDE SC 4.12 Beta 1)
 • Stabilne wydanie: 15 listopada 2013
 • Pierwsze wydanie poprawkowe: 15 grudnia 2013
 • Drugie wydanie poprawkowe: 15 stycznia 2014

 • duir4

  Moim zdaniem to bez sensu, tylko zwiększy to ilość nie wykrytych błędów.

  Ograniczy wsparcie dla poszczególnych wersji.

  Ubuntu ma szybkie cykle, i jest wielki bałagan. Firefox trochę lepiej, ale ta pogoń za numerami wersji i tak jest bez sensu i sie tylko na tym przejadą.

  • Zgadzam się.

  • Jak dla mnie to dobra decyzja by była. Mniejsza ilość funkcji, ale nowości szybciej by się pojawiały. Poza tym w obecnych czasach 6 miesięcy to bardzo duży okres w kwestii rozwoju oprogramowania i nie warto czekać aż tak długo, bo się może okazać, że przed wydaniem stabilnej wersji nagle ktoś stworzy super funkcję, która będzie musiała czekać kolejne 7 miesięcy.

  • Tylko wiesz jak jest z tym szybkim wprowadzaniem zmian. Bugi rodzą się jak grzyby po deszczu. Załatają jeden, a dodadzą dwa. :) Ma to swoje plusy tak jak ty to opisałeś, ale tak jak mówię coś za coś. KDE jest wielkim projektem i utrzymać to w ryzach w takim wydaniu będzie bardzo trudno. No chyba, że developerzy staną na wysokości zadania i miło mnie zaskoczą czego sobie i wam życzę. Pozdrawiam :)

  • Imię

   Tylko, że nie jest to problem szybkich zmian, szybkiego cyklu i dużych numerków – problemem jest brak zdrowego rozsądku u twórców. Skoro się chcą zdecydować na szybszy cykl to przede wszystkim powinni wprowadzać o połowe mniej nowości, a nawet o 60% mniej. A zazwyczaj jest tak, że tak do końca nie jest – tylko próbują upchać jak najwięcej zmian… Ale pomińmy to i spójrzmy na takie projekty jak KDE, GNOME etc. Przecież to są środowiska graficzne, które oferują pełna podstawową funkcjonalność – zastanawiam się dlaczego tak zależy im na szybkich cyklach, a nie wydawać środowisko graficzne co rok. Moim zdaniem na takim czymś zyskują wszyscy zwykli userzy, bo mogą używać coś co jest spokojnie tworzone i dopracowane, chetyniej powstawałby u osób trzecich ciekawe dodatki (a nie tak jak dzieje się teraz w przypadku GNOME, męczymy się nad dodatkiem, a za pół roku już przestaje działać w nowej wersji srodowiska graficznego). Moim zdaniem problemem szybkich wydań nie są jednak BUG-i, tylko zniechęcenia do tworzenia swoich wynalazków przez osoby trzecie. Prywatna osoba ma tylko dwie ręce, zarabiać musi – i takim osobom nawet miesiąc nie wystarcza na zrobienie czegoś fajnego i nie zrobi, bo z góry założy po co jak za trzy miesiące i tak może przestać śmigać, albo nie… co trzy miesiące muszę to przerabiać, a czasu brak.