KDE Telepathy 0.7.0 z możliwością wspólnej edycji plików tekstowych

KDE Telepathy 0.7.0 z możliwością wspólnej edycji plików tekstowych

przez -
2 929
KDE

Zespół programistów KDE ogłosił wydanie KDE Telepathy 0.7, komunikatora internetowego oferującego obsługę wielu sieci za pośrednictwem frameworku Telepathy – znanego użytkownikom GNOME z komunikatora Empathy. Możliwości KDE Telepathy jednak wykraczają poza czat tekstowy, wideokonferencje i inne funkcje tradycyjnie kojarzone z oprogramowaniem pokroju Gadu-Gadu. I tak o to nowe wydanie wprowadza możliwość wspólnej edycji plików tekstowych, otwartych w edytorze Kate oraz IDE KDevelop.

Realizowane jest to dzięki wykorzystaniu Telepathy Tubes – technologi pozwalającej na komunikację aplikacji za pomocą Jabbera. W większości przypadków protokół XMPP służy do nawiązania połączenia TCP, jednakże w wypadku gdy nie jest to możliwe, komunikacja może zachodzić także bezpośrednio poprzez wspominany protokół, kosztem zmniejszonej wydajność transmisji.

Ponadto pojawiła się obsługa nowych backendów implementowanych przez libpurple: Steam lub Groupwise. Dodano funkcję wysyłania smsów z wykorzystaniem ModemManagera 1.0.

Oprócz tego, KDE Telepathy w wydaniu 0.7.0 doczekało się zmian w interfejsie. Aplikacja listy kontaktów pozwala na grupowanie, podobne do tego znanego ze starszego Kopete. Triumfalny powrót święci także wtyczka renderująca formuły matematyczne napisane w TeX.

Warto wspomnieć także o imponujących trzystu poprawkach napotkanych błędów.

2 Komentarze

Odpowiedz