Ken Vermette opowiada o koncepcjach dla KDE

Ken Vermette opowiada o koncepcjach dla KDE

przez -
10 632
KDE

Ken Vermette to grafik i programista KDE, który kilka dni temu popełnił serię artykułów: What if …, w których opisuje pomysły koncepcyjne dla środowiska KDE. We wpisie What if… KDE Used Windows 10 Design Components? pojawiają się pomysły na menu podobne do Windows 10, czyli możliwość umieszczania widżetów. Prócz tego można by pozwolić widżetom być uruchamianymi, jak normalne aplikacje, bez potrzeby ich przypinania na pulpicie.

W artykule What if… KDE Started using Client-Side Decorations? Ken Vermette porusza kwestię dekoracji okien po stronie aplikacji. Taki sposób obsługi stylów miałby zaoszczędzić sporo miejsca oraz dać udoskonalić obecny wygląd. Minusami takiego rozwiązania są ewentualne problemy ze spójnością tematu pulpitu, niepotrzebny kod oraz ewentualne awarie.

Warto zapoznać się z także z wpisem: Presenting DWD, a Candidate for KDE Window Decorations, gdzie mamy wyjaśniony kompromis między Client Side Decorations a Server Side Decoration. Uniwersalną receptą na to miałby być Dynamic Window Decoration, czyli Dynamiczne Dekoracje Okien, gdzie aplikacja wyszczególnia jakie widżety chce rysować, a reszta systemu odpowiada za rysowanie i generowanie natywnego wyglądu. Dałoby to ogromną elastyczność dla deweloperów, w kwestii dekoracji okna, a także pozostawiło wymaganą kontrolę dla menedżera okien.

 • widz

  Pomysłyinterfejsu z windows 8, 9 i 10 to największa pomyłka. Zawsze musi być możliwość aby Kde było w wersji 4 lub 5 jako domyślne i umożliwiało bardzo szerokie dostosowanie. Motywy zaś mogą być różne i dotyczyć nawet całości. Jednak trzeba pamiętać, że KDE serji 4 i 5 są daleko przed tymi słabymi windowsami. Powinien do KDE pojawić się motym o wyglądzie Win XP i win 2000. To miało by sens. Ciekawe jak wyglądałby interfejs Androida w KDE. Mam laptopa z dotykowym ekranem.

  • Roman

   Pozdrowienia dla Ojca prowadzącego Aarona. Takich wyznawców to nawet Japko by się nie powstydziło.

  • słuchacz

   Idę po drewno, bo ktoś tu powinien spłonąć na stosie za herezje i własne koncepcje z “serji” ortografia :)

  • gosc

   Motyw a’la Win2000 można sobie ustawić w Trinity Desktop, to jest łatane KDE3.5. Motyw Win2K ma słabą przezroczystość i by w KDE4 plasma słabo z nim wyglądała.

 • kdeuser

  Szkoda, że nikt z dev-teamu się nie kwapi i nie naprawi przykrych błędów np. z wyświetlaniem ikon. Wystarczy pozmieniać rozdzielczość i już robi się bałagan-ikony tracą ustalony ład. Często też z nikąd “folder z ikonami” wystaje poza ekran i pojawia się suwak do przewijania.

  • Roman

   To stary problem, ale twórcy go hejtują. Mówią, żeby używać tylko natywnej rozdzielczości matrycy.

 • shka

  “Prócz tego można by pozwolić widżetom być uruchamianymi, jak normalne aplikacje, bez potrzeby ich przypinania na pulpicie.”
  To akurat jest już od dawna obecne. Przydaje się głównie do pastebina.