Kernele v29.6 z modyfikacjami dla systemów plików XFS oraz Btrfs

Kernele v29.6 z modyfikacjami dla systemów plików XFS oraz Btrfs

  przez -
  9 474
  NeteXt'73
  Projekt NeteXt’73 ogłosił wydanie Kerneli v29.6, które są oparte o jądro Linux 3.14.6. Jądra są przeznaczone dla Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04, Ubuntu 13.10 i Ubuntu 14.04 w wersjach 64 bitowych. Wraz z nimi dostarczane są odpowiednio przystosowane do działania sterowniki nVidia Linux Display Driver oraz AMD Catalyst. Kernele posiadają auto-grupowanie (Automatic process group scheduling), używają dwóch planistów: CFQ (dla dysków zwykłych) i noop (dla dysków SSD) oraz wyłączono SELinux.

  Poprawiono kod jądra, w tym kod wielu sterowników graficznych dla kart Radeon i Intel. Deweloperzy zmodyfikowali także ustawienia dotyczące systemów plików XFS oraz Btrfs, co ma pozwolić na zwiększenie wydajności.

  • kkkraaa

   Zaajeebiściee

  • pavbaranov

   Ciekaw jestem konkretów. W którym miejscu Tomek poprawił kod jądra, a jeśli tak, to dlaczego nie chce się przyłączyć do jego deweloperów.

   • greg

    Też bym chętnie zobaczył changelog tych kerneli. Nie chcę nikogo posądzać o złe intencje, ale bez konkretnej listy poprawek wygląda to tak jakby autor chciał tylko zarobić na tym, co dostępne jest za darmo. Nie będę oceniał jakości tych rozwiązań, bo korzystam z kerneli generic i uważam, że są ok jeśli chodzi o wydajność, a i specjalnie prądożerne nie są, przynajmniej u mnie. Jednak brak konkretów może stwarzać pewne wątpliwości. Tylko tyle.

  • Dominik Grzywak

   Skończcie reklamować te kernele od Ext’73, bo jest wku…jące, jak nie dobreprogramy w komentarzach to tu. Ten kernel niczym się raczej nie różni od kerneli CK, chociażby nawet wydajnością.

   A na sprzedaży niektórych z tych kerneli na pewno nic nie będziecie mieli.

  • Tomasz

   Te poprawki XFS, Btrfs itd to chyba ogólne zmiany w kernelu, zmiany wprowadzone do NeteXt’73 chyba gdzieś są dostępne, ale autor się chwali że mimo pełnego kodu i tak się nie osiągnie takiej wydajności zbudowanego kernela gdyż wiele optymalizacji dokonywanych jest na poziomie kompilacji, których to zgodnie z licencją nie musi już publikować, nawet tym co zakupią :D

   Generalnie też mnie już drażnią te reklamy, zarówno w artykułach jak i komentarzach.

   • pavbaranov

    Niestety jest już niemalże tradycją, że wraz z nowymi kernelami NetExt, bardzo rzadko w parze idzie udostępnienie zarówno źródeł, jak choćby informacji nawet o dokonanych zmianach.
    Jeśli chodzi o “optymalizacje na poziomie kompilacji, których to zgodnie z licencją nie musi już publikować”, to nie jest to taka na 100% pewna sprawa, albowiem całość kernela jest objęta licencją GPL.
    Tutaj zaś nie mamy ani źródeł (ostatnie dostępne to źródła oparte o kernel 3.12), ani niczego innego.