Kernele v29.6 z modyfikacjami dla systemów plików XFS oraz Btrfs

Kernele v29.6 z modyfikacjami dla systemów plików XFS oraz Btrfs

przez -
9 1275
NeteXt'73

Projekt NeteXt’73 ogłosił wydanie Kerneli v29.6, które są oparte o jądro Linux 3.14.6. Jądra są przeznaczone dla Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04, Ubuntu 13.10 i Ubuntu 14.04 w wersjach 64 bitowych. Wraz z nimi dostarczane są odpowiednio przystosowane do działania sterowniki nVidia Linux Display Driver oraz AMD Catalyst. Kernele posiadają auto-grupowanie (Automatic process group scheduling), używają dwóch planistów: CFQ (dla dysków zwykłych) i noop (dla dysków SSD) oraz wyłączono SELinux.

Poprawiono kod jądra, w tym kod wielu sterowników graficznych dla kart Radeon i Intel. Deweloperzy zmodyfikowali także ustawienia dotyczące systemów plików XFS oraz Btrfs, co ma pozwolić na zwiększenie wydajności.

Podobne artykuły

9 Komentarze

 1. Ciekaw jestem konkretów. W którym miejscu Tomek poprawił kod jądra, a jeśli tak, to dlaczego nie chce się przyłączyć do jego deweloperów.

  • Też bym chętnie zobaczył changelog tych kerneli. Nie chcę nikogo posądzać o złe intencje, ale bez konkretnej listy poprawek wygląda to tak jakby autor chciał tylko zarobić na tym, co dostępne jest za darmo. Nie będę oceniał jakości tych rozwiązań, bo korzystam z kerneli generic i uważam, że są ok jeśli chodzi o wydajność, a i specjalnie prądożerne nie są, przynajmniej u mnie. Jednak brak konkretów może stwarzać pewne wątpliwości. Tylko tyle.

 2. Skończcie reklamować te kernele od Ext’73, bo jest wku…jące, jak nie dobreprogramy w komentarzach to tu. Ten kernel niczym się raczej nie różni od kerneli CK, chociażby nawet wydajnością.

  A na sprzedaży niektórych z tych kerneli na pewno nic nie będziecie mieli.

 3. Te poprawki XFS, Btrfs itd to chyba ogólne zmiany w kernelu, zmiany wprowadzone do NeteXt’73 chyba gdzieś są dostępne, ale autor się chwali że mimo pełnego kodu i tak się nie osiągnie takiej wydajności zbudowanego kernela gdyż wiele optymalizacji dokonywanych jest na poziomie kompilacji, których to zgodnie z licencją nie musi już publikować, nawet tym co zakupią :D

  Generalnie też mnie już drażnią te reklamy, zarówno w artykułach jak i komentarzach.

  • Niestety jest już niemalże tradycją, że wraz z nowymi kernelami NetExt, bardzo rzadko w parze idzie udostępnienie zarówno źródeł, jak choćby informacji nawet o dokonanych zmianach.
   Jeśli chodzi o „optymalizacje na poziomie kompilacji, których to zgodnie z licencją nie musi już publikować”, to nie jest to taka na 100% pewna sprawa, albowiem całość kernela jest objęta licencją GPL.
   Tutaj zaś nie mamy ani źródeł (ostatnie dostępne to źródła oparte o kernel 3.12), ani niczego innego.

Odpowiedz