kGraft – następca słynnego Ksplice?

kGraft – następca słynnego Ksplice?

przez -
5 620
Linux Tux

Firma SUSE zaprezentowała światu technologię umożliwiającą dostarczanie na żywo,w czasie działania oprogramowania, poprawek do jądra Linuksa bez konieczności restartu systemu – kGraft. Brzmi znajomo? Wielu na pewno pamięta narzędzie Ksplice, które robiło dokładnie to samo. Było w pełni wolnym oprogramowaniem, dostępnym dla Ubuntu, Fedory, Red Hata i CentOSa. Niestety, ale jak wszyscy wiemy, Oracle kupiło firmę rozwijającą program i zamknęło ją tylko do swojego ekosystemu.

kGraft będzie rozwijany, jako wolne oprogramowanie i zostanie wydany na licencjach GPLv2 i GPLv3. Obecnie znajduje się w fazie prototypu funkcjonalnego, ale już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie zgłoszone w celu dołączenia do jądra systemu Linux.

Podobne artykuły

 • 123qwe

  A czy nie bedzie to robilo tego samego co kexec?

  • Jan Zoń

   Nie. Kexec pomija jedynie bootloadera i BIOS (i tak trzeba nowe jądro załadować). Natomiast tu wogóle nie trzeba będzie jądra przeładowywać.

  • 123qwe

   Czy rowniez bedzie to dzialalo przy zupelnie nowym kernelu czy tylko w przypadku patchy.. np przeladuje kernel 3.11 do 3.12 albo wyzej? Niestety w linku zrodlowym takich informacji nie zauwazylem.