Knoppix 7.0

Knoppix 7.0

przez -
8 907
KNOPPIX

Klaus Knopper ogłosił na tegorocznych targach CeBIT – Knoppix 7.0, najbardziej znaną dystrybucję Linuksa Live. Nowa wersja bazuje na Debianie Wheezy i posiada jądro Linux 3.2.4. Dostępna jest w postaci LiveDVD, rozprowadzaną w wersji 32 i 64 bitowej, oraz używa kodowania znaków UTF-8. Zawiera jedynie wolne sterowniki graficzne, z powodu kilku problemów przy sterownikach własnościowych. Zmieniono sekwencję uruchamiania, czyli wpierw są uruchamiane sterowniki graficzne, sterowania myszą i klawiaturą, zanim zostaną załadowane te od kamery internetowej i innego sprzętu. Poprawioną ogólną wydajność całego systemu.

Domyślną przeglądarką internetową jest Firefox, znajdziemy także Chromium. Prócz tego program rozpoznawania mowy Simon Listens, system śledzący ruchy twarzy Viacam, edytor wideo OpenShot, pakiet biurowy LibreOffice 3.4.5, gra przygodowa Egoboo 3D, oraz rozwojowe wydanie Wine. Znalazł się również czytnik dokumentów PDF – Adobe Reader i wtyczka Adobe Flash Player, jednakże z powodu problemów z tym oprogramowaniem, zgłaszanym przez użytkowników, w następnym wydaniu zostaną owe pakiety usunięte.

Klaus Knopper zapowiedział dostępność nowej wersji systemu, w następnym niemieckim wydaniu Linux Magazin i angielskim Linux Pro Magazine. Osoby odwiedzające stoisko D26-01 w hali 26 mogą bez problemu przynieść swoje pamięci flash i nagrać nową wersję.

Podobne artykuły

 • emorris

  Obecnie jest udostępniona wersja 6.7.1 z września 2011 r.

 • A ja myślałem, że ten projekt umarł, bo dawno o nim nie czytałem.

 • zyli

  Knoppix?
  Znów się z nim przeprosiłem.
  Z USB (jako persistent) startuje na moim kompie w 40 sekund!
  Utworzony z wydania 6.7.1 DVD na 8 GB pamięci Flash.
  Ubuntu i inne zainstalowane na USB mu nie dorównują.
  O długości startowania Win7 z dysku twardego przez grzeczność nie wspomnę.
  Viva Knoppix!

  • To mi w 40 sekund startuje Windows 7 na laptopie. A może i szybciej :D

  • o_O

   40 sekund to osiągnięcie?! Nawet z pendriva.

   Z dysku twardego Debian startuje mi jakieś 15 sekund.
   Ale takie Ubuntu nawet z płytki wystartuje szybciej niż 40 sekund.

   A windows jaki jest to każdy widzi, więc lepiej z litości nie wspominać…

  • Fajny jest :)

  • Gość

   Knoppix 7.0 DVD ma po rozpakowaniu prawie 10 GB… Od razu do wyboru są cztery środowiska… Mnóstwo oprogramowania i ADRIANE, czyli system dla niewidomych… Po instalacji na dysku dość szybki jest. Ale z pendrive'a na starym USB już nie bardzo /choć można wtedy wprowadzać zmiany i zapisywać je/. Chyba najlepiej mieć .iso na dysku i stamtąd startowac Live, zamiast z płyty. Do nomalnej codziennej pracy z dysku chyba za duży. Ale mieć go warto także ze względu na skrypty i konfigurację Klausa Knoppera… Sekund nie liczyłem, ale jest nieźle w porównaniu z Debianem i Gentoo. Można zrobić remastering, jeśli dla kogoś za duży…

 • xyzzy

  heh, dystrybucja poprzez sneakernet… dawno tego nie było ;)