Koniec Solaris Express Community Edition

Koniec Solaris Express Community Edition

przez -
1 789

Firma Sun udostępniła ostatnią wersję systemu operacyjnego Solaris Express Community Edition (SX:CE). Po buildzie 130 rozwój systemu nie będzie kontynuowany, a jedyną oficjalną dystrybucją Opensolarisa będzie OpenSolaris XXXX.YY (Projekt Indiana) oparty w całości na wolnym oprogramowaniu.

Koniec SXCE był już zapowiedziany, jednak mimo to wywołał pewne wątpliwości w środowisku użytkowników. Nic dziwnego: Solaris Express zachowywał zgodność z właściwym Solarisem, zaś OpenSolaris 2009 proponuje totalnie odmienne mechanizmy instalacji i narzędzia zarządzania (IPS, oprogramowanie GNU, Automated Installer) i zdaniem niektórych nie prezentuje dojrzałego wsparcia dla platformy SPARC.

Czy oznacza to zmianę priorytetów dla firmy Sun (Oracle), i większy nacisk na odzyskanie użytkowników utraconych na rzecz rozmaitych odmian systemu GNU/Linux? Czy jest to zapowiedź totalnej reorganizacji systemu Solaris 11 na wzór OpenSolarisa 2009 (2010)? Z odpowiedzią na to i inne pytania warto poczekać do sfinalizowania zakupu Sun przez Oracle, czemu Komisja Europejska podobno już dała zielone światło.

Ostatnie SX:CE można pobrać – tradycyjnie – ze strony firmy Sun, dla obydwu wspieranych platform (SPARC i x86) i warto się spieszyć, bo wkrótce obrazy płyt mogą zostać skasowane.

1 komentarz

Odpowiedz