Kubuntu 13.04 i Xubuntu 13.04

Kubuntu 13.04 i Xubuntu 13.04

przez -
28 3059
Canonical

Ogłoszono wydanie dwóch dystrybucji Linuksa, bazujących na Ubuntu 13.04Kubuntu 13.04 i Xubuntu 13.04. Kubuntu jest sponsorowane przez firmę Blue Systems, natomiast za rozwój Xubuntu odpowiada społeczność. Na pokładzie obu systemów znajdziemy Linux 3.8.8, które posiada oznaczenie Linux 3.8.0-19, X.Org Server 1.13.3 oraz Mesa 9.1.1, Firefox 20.0, Thunderbird 17.0.5, GCC 4.7.3, CUPS 1.6.2, Upstart 1.8, GRUB 2.0.

Kubuntu 13.04

Najnowsza wersja posiada środowisko graficzne KDE SC 4.10.2, menedżer pakietów Muon Suite 2, przeglądarkę Rekonq 2 oraz zamiennik Dasha – Homerun 0.2.2. Dodano czcionkę Oxygen Sans, nowy menedżer ekranów, LibreOffice 4.0.1.2, Tomahawk.

Kubuntu obsługuje płyty główne ze standardem UEFI Secure Boot, jednakże należy pamiętać o posiadaniu odpowiednio podpisu cyfrowego. Przeprojektowano wygląd instalatora, który wygląda o wiele lepiej, niż w poprzedniej wersji.

Krita otrzymała nową bibliotekę obliczeniową Vc, która przyspieszyła operacje dwukrotnie. Dodano również nowy ciemny styl. Dostęp do cyfrowych odtwarzaczy i smartfonów zapewnia protokołów MTP.

Xubuntu 13.04

Najnowsza wersja bazuje na środowisku Xfce 4.10, z menedżerem plików Thunar 1.6.2. Prócz tego znajdziemy Abiword 2.9.2, Gnumeric 1.12.1, Mousepad 0.3.0, Xfburn 0.4.3, gThumb 3.0.2, Ristretto 0.6.3, Evince 3.6.1, Transmission 2.77, gmusicbrowser 1.1.9, XChat 2.8.2.

Z reszty zmian:

 • Dodano Gnumeric i GIMP do obrazu ISO
 • Dodano Catfish 0.6.3, Parole 0.5.0
 • Zaktualizowano motyw Greybird i dodano nową tapetą
 • Usunięto całkowicie błąd z podwójnie wyświetlanymi dyskami na pulpicie
 • Zaktualizowano dokumentację

28 Komentarze

 1. Xfce jeszcze żyje? Jakiś poślizg mają z 4.12. Z komentarzy zagranicznych przebrzmiewa echo stagnacji w rozwoju, na liście dyskusyjnej też nic nie słychać.

  • Za mało ludzi mają do pracy i niestety teraz wychodzi to bokiem. Ale jak się kiedyś mówiło o poszukaniu komercyjnego wsparcia, to twierdzili że im to nie potrzebne. Teraz widać efekty i spore opóźnienia, bo nikt nie ma czasu pracować cały czas nad jednym projektem, a nie robić to w wolnych chwilach.

  • Był też kiedyś pomysł aby Debian zaopiekował się Xfce, wcale nie gorszy pomysł od komercyjnego wsparcia.
   Xfce może mieć ciężko, sporo projektów dzisiaj ucieka na Qt.

  • Była dyskusja nad przeniesieniem kodu na Qt, ale za dużo by to pracy wymagało. Poza tym sami deweloperzy mówią, że chcą zachować zgodność z dodatkami dla GNOME, więc odpada przejście z GTK+ :)

  • A po jaką cholerę mają wjeżdżać na ambicje Razor-qt który ma już teraz lekkie środowisko na Qt. Jak chcą qt to niech się przyłączą, a nie klepią że im deweloperów brakuje.

  • Z osobistych względów nie przepadam za Qt, ale Razor wydaje się być obiecującym projektem. Do spopularyzowania Razora potrzebna jest konkretna dystrybucja i własny menedżer plików. W tym ostatnim PCManFM w wersji qt mógłby pomóc.

  • Powiedziałbym raczej że Razor ma zdecydowanie zbyt mały ekosystem aplikacji. W tej chwili nie da się go używać nie wdając się w zależności albo z KDE albo z GTK

  • Ekosystem aplikacji? Przecież jest KDE? A LXDE mają jakiś ogrom aplikacji wokół siebie? Raczej nie.

  • KDE jest oprogramowaniem które łączą monolityczne zależności, co nie sprzyja integracji jego komponentów w inne środowiska. Nie ma co porównywać go do LXDE które korzysta z rozproszonego środowiska aplikacji GTK.

   Przypomnę tylko że instalując jakąkolwiek aplikacje KDE w Razorqt, nakładasz na system zależności które wagowo kilkakrotnie przekraczają całe środowisko Razorqt

  • Może szybciej byłoby przepisać aplikacje z KDE pozbywając się zależności KDE :)
   Raczej wątpię by Xfce zdecydowało się na Qt. To też kwestia przejścia z C na C++. Najwyżej może się okazać, że Razor-Qt będzie mieć więcej deweloperów, a Xfce zastój z powodu ich braku. Zastanawiam się skąd bierze się tylu programistów piszących czystym.

  • Rudyf, analogicznie jest w LXDE. Razor, LXDE są środowiskami, które zakładają jak najmniejsze zależności, stąd moje pytania do czego miałby służyć jakiś ekosystem, gdy jest GNOME, KDE itp.

   Zresztą sam fakt, że cały czas próbują czyste KDE odchudzić o czymś świadczy.

  • Odchudzić to jedno, z drugiej strony dużo w tym winy twórców dystrybucji, którzy pakują wszystko w duże paczki i dają sporo zależności, które nie są potrzebne.

  • Po co mieliby rozdzielać te paczki, skoro i tak wszystko jest ze sobą bardzo ściśle powiązane.

   Nie możesz zainstalować KWina bez Plasmy, tak samo motywu Oxygen, wszystkie programy oparte na Frameworku KDE, potrzebują co najmniej paczki runtime frameworka która ciągnie za sobą phonona, qtwebkita itd. To że rozdzielili by je na osobne paczki nic by nie zmieniło

  • Nie o to mi chodziło, jest sporo pakietów głównie programów użytkowych KDE, które ciągną wiele niepotrzebnych rzeczy. Przykład pakiet kamoso w Chakrze a w Archu. Proponuję przeanalizować drzewo zależności. W Archu ta aplikacja KDE wymaga w pośrednich zależnościach Gtk+ 3. Nie dziwne?

  • Ciekawe czy w wersji qt też używają GVFS, to byłby trolling lvl max gdyby była wymagana ta zależność GNOME do obsługi kosza i automountingu ;)

  • To obsługuje też ftp, sftp, webdav, bt i parę innych protokołów. Dziwnym trafem jest lepiej rozwinięte niż KIO.

  • Miałem do czynienia z Razor QT, i niestety trzeba by go spopularyzować przez jakąś „serwisową” dystrybucję, to pojawi się przede wszystkim porządna konfiguracja udokumentowana gdzieś indziej niż w kodzie – i może to nawet ładnie się rozwinąć. Bo perspektywy są, potencjał jak najbardziej jest. Menedżer plików jeden pamiętam bardzo fajny, tylko niedokończony (coś na A, wyglądające jak Explorer Windowsów 2000).

  • Nie zrozumiałeś, chodziło mi o to że samo programowanie jest sztuką rozwiązywania problemów, jeśli człowiek stojący przed wyzwaniem instalacji kompilatora, zadaje pytania w komentarzach na osworld, zamiast poszukać w sieci, to znaczy że chyba nie wie o co tutaj biega. KROPKA nie ma po co dalej drążyć – obrażać kogoś, kląć itd. twoje zachowanie na pewno odbiega od profesjonalizmu i to nie wiem kto bardziej trąci amatorką – tu czy kolega u góry.

Odpowiedz