Kubuntu otwiera się na niezadowolonych deweloperów Ubuntu

Kubuntu otwiera się na niezadowolonych deweloperów Ubuntu

przez -
13 1267
Kubuntu - nowe logo

Jonathan Riddell, główny programista Kubuntu zaprosił wszystkich niezadowolonych deweloperów Ubuntu, aby dołączyli do społeczności Kubuntu. Zaproszenie ma charakter spontaniczny, aczkolwiek warto sobie przypomnieć, że Kubuntu przestało otrzymywać wsparcie od Canonical, a firmą która wsparła projekt było Blue Systems. Wszyscy chętni programiści powinni odwiedzić kanał IRC: #kubuntu-devel.

Jonathan Riddell

13 Komentarze

 1. Tak się patrząc na te wszystkie jaja z ostatnich miesięcy, można dojść do wniosku, że absolutnie adekwatnym byłoby powiedzenie: gdzie diabeł nie może tam programistę pośle ;)

  • Raczej "gdzie diabeł nie może, tam canonical namiesza". :) Przynajmniej tak mi się nasuwa na myśl, widząc co wyprawiają ostatnimi czasy. I ja osobiście się nie dziwię zupełnie, że ludzie idą od nich w cholerę. Długo w takim klimacie się nie wytrzyma.

 2. Ciekawe. Chcą Canonicalowi podebrać programistów Qt, a tych najwięcej im teraz trzeba. A co mają zrobić programiści Gtk+ i C? :) Poza tym jak Ubuntu przejdzie na Mira to i Kubuntu będzie na nim pracować.

  • Szczerze dziwią mnie trochę te kroki, bo dla Kubuntu, akurat najlepiej iść na Mira, w nich klient Xów (które Ubuntu przez 5 kolejnych lat i tak będzie mieć), a na nich KDE (czyli dla Kubuntu nic się nie zmienia).
   Mają rootless X (plus), mają programy które powstaną pod Mir (podwójny + tym bardziej, że Qt), nie ma żadnych minusów. Zapewne jest to związane z tym, że Cannonical ma słaby PR i na pytanie twórców kubuntu co mają robić, padła z tego co pamiętam odpowiedź nie interesuje nas to czy coś w tym guście, a nie po prostu używajcie Xów dalej przez Mira, tak jak my będziemy używać Xów jeszcze przez kilka lat do większości programów.

  • Ale kiedy mir będzie gotowy do użycia? Kiedy będą dobre sterowniki? Kiedy będzie wsparcia w kwin?

   Na miejscu Kubuntu w tej chwili olałbym mir dopóki nie będzie to coś co faktycznie działa.

  • Mir, kiedy będzie gotowy do użycia pojawi się w Ubuntu i wtedy dopiero wszedłby do Kubuntu. KWin może nigdy nie być wspierany w Mir, ale nic nie przeszkadza w używaniu go w XMir, bo Xy KWin wspiera (plusem jest bezpieczeństwo przez rootlessX), sterowniki do Xów (a te dalej gadają same za siebie w XMir) są więc Kubuntu nie ma się czego obawiać. Jedynie w postaci Mir uruchamiający Xy jest + bezpieczeństwa i + aplikacji powstających na mobilne wersje Ubuntu i Ubuntu desktopowe z Mir… minusów, akurat dla Kubuntu nie widzę.

   Tak. Ubuntu w tej chwili też nie będzie używać Mir – dopiero za kilka wersji i Kubuntu wcześniej nie powinno tego robić.

  • Doświadczenie podpowiada mi, że Mir pojawi się w ubuntu zanim będzie używalny, choćby celem ekspansji na tablety. Kubuntu nie powinno podążać za czysto biznesowymi decyzjami canonical. Gdy (jeśli…) mir będzie naprawdę działać, kubuntu powinno się zdecydować na przesiadkę.

   Czyli w sumie dokładnie tak samo jak wszystkie inne dystrybucje świata. A skoro mir pojawi się w innych dystrybucjach to i będzie port kwin.

   Zwyczajnie nie ma po co się śpieszyć i podejmować zbędne w tym momencie decyzje.

 3. ha no i WIOLA! tak ma być. bańka cannonical coraz bardziej się powiększa. wkrótce pęknie!!! a odnośnie tego "przejścia" na MIR. – wiecie czemu im się nie uda? ,bo devy Debiana nie pomogą im w paczkowaniu tego!!! HAHAHAHAHAHAA EJ USERZY KANONIKAL DAWAJCIE TUTAJ SIĘ POKAŻCIE TO SIĘ Z WAS POŚMIEJEMY! JAK TAM Centrum Oprogramowania Ubuntu? fajne uczucie co? nie wiedzieć co się dzieje i jak działa pod Linuxem. to samo mieliście w sumie pod Windowsem to WYPPP******! na win$hita!.

Odpowiedz