Laptop za 100 dolarów kosztuje prawie 200

Laptop za 100 dolarów kosztuje prawie 200

przez -
1 805
OLPC

Urugwaj jest pierwszym krajem, który złożył oficjalne zamówienie na laptopy OLPC (laptopy za 100 dolarów). Niespodziewanie cena tych urządzeń wzrosła do prawie 200 dolarów. Zamówienie od rządu urugwajskiego powitane zostało z wielką ulgą w organizacji OLPC, która zajmuje się sprzedażą tanich laptopów. Do tej pory bowiem nie miała ona żadnych konkretnych zamówień.

Urugwaj zamówił na początek 100 tysięcy urządzeń dla dzieci od 6 do 12 lat, kolejne 300 tysięcy może być zakupione do 2009 roku – informuje BBC. Laptopy o nazwie XO zostaną również zakupione przez rząd Mongolii. Nambaryn Enkhbayar, prezydent tego kraju chce, by do 2010 roku każde mongolskie dziecko posiadało taki komputer. Pierwsze 20 tysięcy trafi w ręce dzieci z rejonów o najsłabiej rozwiniętej infrastrukturze i ze stolicy kraju – Ułan Bator – w styczniu 2008 roku.

Niestety projekt taniego laptopa coraz częściej boryka się z problemem ceny samego urządzenia. Początkowo planowano, aby cena tego urządzenia wynosiła 100 dolarów. Jednak już teraz cena ta doszła do prawie 200 dolarów za sztukę. Może to stanowić nie lada problem dla całego przedsięwzięcia, którego celem jest umożliwienie jak największej liczbie dzieci z krajów rozwijających się dostępu do edukacji, by w ten sposób dźwignąć te kraje z biedy.

Urządzenia te zostały tak zaprojektowane, aby działać w rejonach z niedostatkami infrastruktury, nie tylko telekomunikacyjnej (są wyposażone w karty WiFi), ale także elektrycznej – posiadają baterie słoneczne, mogą być także napędzane siłą ludzkich mięśni, a nawet przez krowy.

Podobne artykuły

przez -
0 42
fritzbox

przez -
0 444
fritz3000

przez -
0 406

1 komentarz

  1. […] Początkowe kalkulacje zakładały, że całość nie przekroczy 100 dolarów, jednakże z biegiem czasu wszystko zaczęło się zmieniać. Pierwsze zamówienia OLPC ruszyły 17 lutego 2007 roku, natomiast sama produkcja rozpoczęła się dopiero 5 miesięcy później. W tym samym czasie pojawił się skandal ze znalezionym porno na laptopach. W połowie września 2007 roku OLCP zdrożał, by 31 października osiągnąć cenę prawie 200 dolarów. […]

Odpowiedz