LeMedia jest bardzo młodym projektem i w ciągłej fazie rozwoju. Twórcy zastrzegają, że mogą wystąpić różne problemy z odtwarzaniem multimediów, jak i stabilnością całego systemu.

Instalacja

Na początku pobieramy paczkę ze strony: www.lemaker.org/resources/9-38/image_files.html, zapisać plik z obrazem LeMedia i go rozpakować. Następnie używamy programu Win32 Diskimager, wybieramy nasz obraz i zapisujemy na sformatowaną wcześniej kartę SD o minimalnej pojemności 8 GB.

LeMedia - Win32 Disk Imager - wybieranie pliku

Po odczekaniu kilku minut, aplikacja poinformuje o pomyślnym zakończeniu. Teraz wystarczy jedynie odmontować kartę SD i włożyć ją do Banana Pi.

LeMedia - Win32 Disk Imager - nagrywanie obrazu

Użytkowanie

Po włączeniu Banana Pi i chwilowym odczekaniu uruchomi nam się domyślny ekran XBMC z menu głównym. Na początek warto ustawić język polski oraz dostosować kilka innych opcji pod swoje wymagania.

LeMedia - ekran główny

Pierwsze co sprawdziliśmy to próba odtworzenia filmu MKV w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i niestety spowodowała ona całkowite zawieszenie się systemu. Odtworzenie wideo w rozdzielczości HD Ready (1280 x 720) uruchamia plik, ale słyszymy jedynie dźwięk.

LeMedia - odtwarzanie filmu 1

LeMedia - odtwarzanie filmu 2

Przetestowaliśmy także formaty MP4, OGV i AVI, ale dopiero w tym ostanimi w rodzielczości 720p udało się poprawnie uruchomić odtwarzanie. Wersja AVI w 1080p zawiesiła nasz system.

LeMedia - odtwarzanie filmu AVI 1

LeMedia - odtwarzanie filmu AVI 2

Jeżeli zaś chodzi o muzykę, to nie było najmniejszych problemów z jej odsłuchiwaniem. Testowane przez nas pliki: MP3, OGG i FLAC działały bez problemów, włącznie z wizualizacją.

LeMedia - odtwarzanie utworu

Ogólne wrażenie działania całej aplikacji jest pozytywne, ze względu na dostępną moc obliczeniową w postaci układu Allwinner A20 i 1 GB RAM. Niestety, brak dobrych sterowników dla karty graficznej Mali-400MP2, bez kórych nie działa akceleracja graficzna, są głównym powodem niemożność odtworzenia większości formatów filmowych w wysokiej rozdzielczości. Dodamy, że na Raspbianie z zainstalowanymi kodekami i odtwarzaczem SMPlayer mogliśmy uruchomić film MKV, OGV i MP4 w rozdzielczości 1280 x 720, jednakże nie było to aż tak płynne działanie, jakbyśmy tego chcieli.

Za wypożyczenie Banana Pi dziekujęmy sklepowi internetowemu Elty.pl.

 • john.doe

  Pierwsze koty za płoty… Ehhh nadal musimy czekać na działające XBMC na bananie

  • Cyryl

   Nie lepiej było na samym początku z wersją na malinę ;)
   Liczę że chociaż HD będzie dobrze odtwarzać. Oczywiście instalując Androida na bananie mamy pełne dekodowanie GPU :)

  • john.doe

   No lepiej dlatego mam malinę. Banan robi za nas dzięki BanaNas – chyba coś Ci to mówi;) Ale fajnie by było gdyby banan mógł jednocześnie robić za nas i xbmc.

   PS. Dzięki za BanaNas :)

  • Cyryl

   Jeśli XBMC będzie stabilnie dzialać na Banana Pi wtedy dodam go do BanaNAS-a ;)

  • john.doe

   Trzymam Cię za słowo ;-)

  • brobo

   OT, ale przy okazji mógłbyś dodać pełną obsługę bpi-r1 – router z omv to już byłoby urządzenie idealne (przynajmniej jak dla mnie ;)). Miałeś może okazję w ogóle to testować?

  • Cyryl

   Nie. Kontaktowałem się z producentem i miał odpisać i cisza póki co. A sam nie będę kupować. Pomysł był aby właśnie r1 użyć ;)

  • brobo

   Spróbuj może napisać w tym wątku coś – http://www.bananapi.com/index.php/forum/general/234-banana-pi-bpi-r1-have-1000-pcs-sample-ready-this-week. Pochwal się dokonaniami Bananasem ;). W końcu do kogoś muszą wysłać to 1000 sztuk…

 • Łukasz

  A myślałem nad przesiadką XBMC z Maliny na Banana, ale widzę, że jeszcze trochę muszę poczekać :/

 • yorg

  Jest już LeMedia v1.1, możecie sprawdzić jak sytuacja z dekodowaniem w nowszej wersji?

 • ematador

  W sprawie Banana Pi R1 proszę o kontakt z ematador.pl – za naszą prośbą napewno wyślą przez nas jakiś egzemplarz do testów :) pozdrawiam