Leopard to nie potulny kotek

Leopard to nie potulny kotek

  przez -
  6 387
  System operacyjny, systemy operacyjne
  Najnowszy OS firmy Apple o nazwie MAC OS X 10.5 Leopard przy 2mln egzemplarzach sprzedanych po pierwszym miesiącu, przebił swojego poprzednika Tigera (OS X 10.4) o ponad 32%. Tak dobry wynik firma może zawdzięczać między innymi swojemu konkurentowi, którego najnowszy OS został ostatnio nazwany największym Światowym zawodem 2007 roku. Apple niewątpliwie odniosło sukces wydając nowego “kotka” na rynek i dzięki niemu przewiduje znaczący wzrost sprzedaży swoich notebooków i dużej różnorodności i-Produktów.

  Według NPD, jednej z najbardziej respektowanych firm zajmujących się badaniem rynku, sprzedaż komputerów “jabłuszek” za listopad stanowi 12.2% amerykańskiego rynku sprzedaży pośredniej albo z e-sklepów. Jednocześnie listopadowy wynik niemalże podwaja wynik z stycznia 206 roku (6.59%).

  NPD także wskazuje na fakt, iż tzw. rynek premium PC (powyżej $1000) jest osaczony przez Apple. Ponad 57% PC sprzedanych w listopadzie z tego segmentu komputery pochodzą od Apple (dla porównania w styczniu 2006 była to wartość prawie 18%). Skąd ten sukces? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Jedną z przyczyn wzrostu sprzedaży, może być p sukces iPhone i iPod, a także tym, że w cenie dwóch licencji dostajemy 5 licencji – jest to tzw. przyjazna rodzinie licencja.

  Gwoli sprostowania i uściślenia: Leopard także się znalazł na liście zawodów. I w tym miejscu dziękuję uważnemu czytelników, że zwrócił uwagę na ten fakt.

  • roomcays

   Ale literówek! Uwaga, wyliczam:

   1. "za wdzięczyć" => "zawdzięczyć"

   2. "przewiduję" => "przewiduje" (o ile mnie intuicja nie zwodzi :P )

   3. "na fak" => "na fakt" :P

   4. "sukce?" => "sukces?"

   5. combo: "prawie, że trzy krotnej" => "prawie że trzykrotnego"

   6. "także tym w cenie" => "także tym, że w cenie"

   7. "tzw" => "tzw."

   Trochę sobie tutaj pozwalam na korekty odważnie, więc jak tylko je usuniecie, skasujcie też ten komentarz :)

   Pozdrawiam,

   Roomcays

  • [r4]

   Roomcays: Po prostu myster Adam jest olbrzymim resellerem produktów Apple'a :P i już zaciera ręce na myśl o zyskach, jakie będzie miał w nadchodzącym kwartale :]

  • Nie można zapominać, że Leopard również znalazł się na liście 'Biggest Tech Disappointments of 2007': http://blogs.zdnet.com/hardware/?p=1045

   BTW, zastanawiam się nad celem publikacji tego artykułu w serwisie thecamels.org.

  • Adam Mirowski

   dzięki za wyłapanie błędów i nie bójcie się pisać korekt ;)

   Przyznaje się, że zapomniałem o fakcie iż Leoś też znalazł się na tej liście.

   co do celu publikacji… jednym z nich może być fakt, że MAC OS jest konkurencją dla Microsoftu czy dystrybucji Linuxa, więc chyba warto wiedzieć co się dzieje… zresztą jeżeli ktoś odnosi sukces to nie należy o tym pisać?

   moim zadaniem warto, gdyż wtedy można dostrzec przyczyny tego sukcesu.

   Z drugiej strony może być tak, że za parę lat MAC OS stanie się gigantem na rynku OS i co wtedy? ;)

  • Chłopak za dużo pił – stąd te błędy ;-)

   Ale jak już gdzieś pisałem :) Odwiedzają nas nie tylko użytkownicy Linuksa, a jak się coś dzieje ciekawego w świecie IT to również o tym piszemy ;-)

  • Adam Mirowski

   Ja za dużo piłem… kawy ostatnio(wczoraj;)) i stąd to rozkojarzenie ;)