LibreCAD 1.0

LibreCAD 1.0

przez -
0 1339

Ries van Twisk ogłosił wydanie LibreCAD 1.0 – wolną i otwartą aplikację do komputerowego wspomagania projektowania w dwóch wymiarach (2D). Aplikacja jest forkiem projektu QCad firmy Ribbonsoft, a jego autorem jest Ries van Twisk. Powodem powstania było niezadowolenie z powolnego rozwoju i przestarzałych elementów. Początkowo projekt nazywał się CADuntu, ale po namowie społeczności, zmieniono nazwę na LibreCAD.

LibreCAD 1.0 to nowoczesny interfejs napisany w Qt4, lepsze renderowanie plików DXF i możliwość automatycznego zapisywania projektów w czasie pracy. Rozpoczęto nawet prace nad własną biblioteką odczytującą i zapisującą pliki DXF, która pojawi się w LibreCAD 2.0. Program posiada również własne ikony, ekran powitalny, logo projektu i jest przetłumaczony na 24 języki. Posiada modułową budowę, co pozwala dołączać do niego różne wtyczki.

Usunięto oryginalne czcionki CXF, które zastąpiono kompatybilnymi LFF. Znikła również dokumentacja, co jest sporym problemem dla nowych osób oraz deweloperów. Powodem usunięcia kilku rzeczy były sprzeciwy zgłoszone przez Ribbonsoft do wymienionych wyżej elementów, które nie posiadały licencji GPL. Spore braki są także w polskim tłumaczeniu.

Brak komentarzy

Odpowiedz