LibreOffice 3.6 Beta1

LibreOffice 3.6 Beta1

przez -
9 655
LibreOffice

The Document Foundation ogłosiła wydanie LibreOffice 3.6 Beta 1. W najnowszej becie procesor tekstu został wzbogacony o obsługę odstępu kontekstowego, filtr importu obiektów SmartArt czy licznik znaków w pasku stanu. Poprawiono również import plików RTF/DOCX i VML.

Calc oferuje lepsze możliwości personalizacji i obsługę większej liczby formuł wynikających ze specyfikacji ODFF (OpenDocument Format Formula). Pojawiły się poprawki w imporcie plików CSV, opcje wstawiania pól w komórki, sortowanie danych z poziomu menu autofiltru, czy szybkie wklejenie niesformatowanego tekstu, daty lub formuły z poziomu menu kontekstowego. W Impress i Math wyeliminowano wiele błędów.

Z innych zmian wymienić należy pionierską obsługę plików Corel Draw, dodanie opcji znaku wodnego do eksportu plików PDF czy zastąpienie interpolacji algorytmem Lanczos, co zmniejsza stratę jakości grafiki, również przy eksporcie do PDF-a. Wprowadzono drobny lifting interfejsu upraszczając linijkę, usuwając opcje konfiguracji pasków narzędziowych, czy dodając opcję zapamiętywania ostatniego używanego koloru. Motyw GTK renderuje gradienty, dodano wsparcie dla Trinity Desktop Environment, a powiększanie treści bazuje na postępie geometrycznym, a nie arytmetycznym jak było to dotychczas.

Fundacja niedawno chwaliła się, że LibreOffice 3.5.4 jest dwukrotnie szybsze od poprzedniej wersji. Również i w tym przypadku poczyniono duży postęp, usuwając wiele nieużywanego kodu i redukując liczbę tzw. bloatu. Przyśpieszono nie tylko start i działanie samego pakietu, ale także import plików .doc, .xls, .xlsx, .ppt z obiektem OLE2. Przeglądając duże pliki, użytkownik nie powinien już odczuwać efektu zacinania się obrazu, a samo przewijanie stron powinno odbywać się płynnie. Trwają także pierwsze prace nad aktualizacją tłumaczeń.

 • dfg

  Trzeba przyznać, że ewolucja libre przechodzi wyjątkowo sprawnie. Ja osobiście nie mam temu pakietowi nic do zarzucenia.

  • Anatol

   Szczerze to wątpię, żeby się udało. Korporacje (a tam jest biznes) to wybiorą komercyjny produkt i tak.

  • Fisiu

   Niezły biznes dla korporacji kupującej, powiedzmy tysiąc licencji MS Office. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wziął tego LibreOffice i zaczął sprzedawać go ze wsparciem dla firm. Taki model na rynku już działa i sprawdza się.

  • Anatol

   Ale nie ma takiej funkcjonalności jak MO np. praca grupowa, intergacja z systemem oraz klientem poczty. LO ssie w korpach. A dla korp MS ma zniżki. Tak samo na NGO.

  • Fisiu

   Czy integracja z systemem to jest menu pod PPM → Utwórz PPT czy DOC? Czy coś więcej? A ta praca grupowa bez dodatkowego oprogramowania to jak w MS Office wygląda?

   btw, co to jest NGO?

 • Tomaszek

  Zajebiście! Oby tak dalej i padnie Microsoft Office :)

 • mikolajs

  "usuwając opcje konfiguracji pasków narzędziowych"
  Czyli krok w tył?

  • quest

   chodzi i te małe strzałki na paskach, które pozwalają je szybko rozbudować. chyba nikt z tego nie korzystał, więc je usuneli. paski narzędziowe nadal mozna dostosowac przez menu narzedzia > dostosuj

  • Fisiu

   Ja korzystałem, ale generalnie tylko po świeżej instalacji, gdy menu było domyślne :D
   Więc jeśli tylko ustawienia będą, choć w innym miejscu to ja sobie z nimi radę dam ;)