LibreOffice 3.6 Beta1

LibreOffice 3.6 Beta1

przez -
9 753
LibreOffice

The Document Foundation ogłosiła wydanie LibreOffice 3.6 Beta 1. W najnowszej becie procesor tekstu został wzbogacony o obsługę odstępu kontekstowego, filtr importu obiektów SmartArt czy licznik znaków w pasku stanu. Poprawiono również import plików RTF/DOCX i VML.

Calc oferuje lepsze możliwości personalizacji i obsługę większej liczby formuł wynikających ze specyfikacji ODFF (OpenDocument Format Formula). Pojawiły się poprawki w imporcie plików CSV, opcje wstawiania pól w komórki, sortowanie danych z poziomu menu autofiltru, czy szybkie wklejenie niesformatowanego tekstu, daty lub formuły z poziomu menu kontekstowego. W Impress i Math wyeliminowano wiele błędów.

Z innych zmian wymienić należy pionierską obsługę plików Corel Draw, dodanie opcji znaku wodnego do eksportu plików PDF czy zastąpienie interpolacji algorytmem Lanczos, co zmniejsza stratę jakości grafiki, również przy eksporcie do PDF-a. Wprowadzono drobny lifting interfejsu upraszczając linijkę, usuwając opcje konfiguracji pasków narzędziowych, czy dodając opcję zapamiętywania ostatniego używanego koloru. Motyw GTK renderuje gradienty, dodano wsparcie dla Trinity Desktop Environment, a powiększanie treści bazuje na postępie geometrycznym, a nie arytmetycznym jak było to dotychczas.

Fundacja niedawno chwaliła się, że LibreOffice 3.5.4 jest dwukrotnie szybsze od poprzedniej wersji. Również i w tym przypadku poczyniono duży postęp, usuwając wiele nieużywanego kodu i redukując liczbę tzw. bloatu. Przyśpieszono nie tylko start i działanie samego pakietu, ale także import plików .doc, .xls, .xlsx, .ppt z obiektem OLE2. Przeglądając duże pliki, użytkownik nie powinien już odczuwać efektu zacinania się obrazu, a samo przewijanie stron powinno odbywać się płynnie. Trwają także pierwsze prace nad aktualizacją tłumaczeń.

Podobne artykuły

PHP

przez -
0 52
Microsoft

przez -
0 186